Reklama
OPIS LEKU
OXSORALEN
kapsułki 10 mg; kapsułki miękkie 10 mg; tabletki 10 mg; płyn 1,0%.
Bielactwo i łysienie plackowate, łuszczyca. Preparat stosuje się łącznie z naświetlaniem promieniami ultrafioletowymi.
Oxsoralen zwiększa wytwarzanie pigmentu - melaniny w skórze po wystawieniu jej na działanie promieni słonecznych.
substancja czynna - methoxypsoralen.
Preparatu nie wolno stosować pacjentom nie posiadającym komórek barwnikotwórczych, Oxsoralen może bowiem przyczynić się do ostrego oparzenia skóry. Preparatu nie wolno podawać pacjentom cierpiącym na cukrzycę, niewydolność wątroby, gruęlicę oraz porfirię, ostry toczeń rumieniowaty, a także uczulonym na lek lub promienie ultrafioletowe. Oczekiwany skutek leczenia może ulec zmianie, jeśli Oxsoralen stosuje się jednocześnie z innymi lekami. Zamiar stosowania innych leków łącznie z preparatem należy omówić z lekarzem.
Brak danych statystycznych na temat działań ubocznych leku. Wiadomo jednak, że Oxsoralen może wywołać ból głowy, nudności, wymioty. Podrażnienie żołądka. Obrzęki i tworzenie się pęcherzy na skórze. Nadmierne owłosienie ciała u kobiet. Niedokrwistość. Zmiany obrazu krwi. Zaburzenia wzroku. Stany depresyjne, bezsenność. Uszkodzenie wątroby. Na ogół objawy te ustępują po zakończeniu leczenia. Długotrwałe stosowanie preparatu zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwór skóry.
W czasie leczenia należy przeprowadzać regularne kontrole obrazu krwi oraz funkcji wątroby.
Leku nie podaje się dzieciom poniżej 6 roku życia.
Dawkę ustala lekarz. Odbarwioną skórę poddaje się działaniom promieni nadfioletowych w 2 godziny po zastosowaniu leku. Dawka zależy od pory roku oraz indywidualnej wrażliwości pacjenta na promienie słoneczne.
Ograniczone doświadczenia ze stosowaniem leku w okresie ciąży, należy zatem zasięgnąć opinii lekarza w razie zamiaru stosowania preparatu podczas ciąży.
Nie wiadomo czy lek przenika do mleka matki, należy zatem zasięgnąć opinii lekarza w razie zamiaru stosowania leku w okresie karmienia dziecka piersią.
kapsułki 10 mg a 50 szt.; kapsułki miękkie 10 mg a 50 szt.; tabletki 10 mg a 50 szt.; płyn 1,0% a 50 ml.
Reklama
Reklama

KONTAKT NaszeLeki.pl ® ©