Reklama
OPIS LEKU
PARACETAMOL 0,5
tabletki 500 mg
Paracetamol działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo w sposób zbliżony do salicylanów. Pozbawiony jest większości ich działań niepożądanych. Obniża tylko temperaturę chorobowo podwyższoną nie wpływając na prawidłową ciepłotę ciała. Nie działa przeciwzapalnie.
Jedna tabletka zawiera 500 mg paracetamolu oraz masę tabletkową do 556 mg.
Paracetamol stosuje się w bólach różnego pochodzenia i o różnym natężeniu. Szczególnie zalecany jest w bólach głowy, migrenach, w bólach reumatycznych, stawowych, mięśniowych i kostnych, w bólach kręgosłupa, pleców i barku, w nerwobólach, w bólu zębów i w bólach menstruacyjnych. Paracetamol wskazany jest jako lek przeciwgorączkowy w przeziębieniach i stanach grypopodobnych. Szczególnie przydatny jest w przypadku nadwrażliwości na salicylany.
Paracetamol bez wyraŹnego zalecenia lekarza nie powinien być stosowany w kuracji ciągłej u dorosłych dłużej niż przez 10 dni a u dzieci dłużej niż przez 3 dni. Stosowanie leku w okresie ciąży należy ograniczyć do sytuacji koniecznych. W czasie przyjmowania paracetamolu nie wolno spożywać żadnych napojów alkoholowych. W przypadku przedawkowania leku niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Unikać stosowania u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby i nerek. Szczególne zagrożenie uszkodzenia wątroby istnieje u chorych głodzonych.
W zalecanych dawkach paracetamol nie wywiera działań ubocznych. W czasie dłuższego stosowania może być przyczyną zmęczenia, osłabienia, nudności i dyspepsji. Rzadko, może wywoływać uczuleniowe wysypki i pokrzywki oraz zmiany w obrazie morfologicznym krwi. W razie przedawkowania upośledzenie czynności wątroby i nerek.
Tabletki PARACETAMOL stosuje się doustnie, zwykle 1-2 tabletki jednorazowo. W utrzymującym się bólu dawkę tę można powtórzyć maksymalnie do 4 razy dziennie przyjmując lek w odstępach co najmniej 4 godzinnych. Przy długotrwałym stosowaniu leku dawka dobowa nie powinna przekroczyć 2,6 g. Dzieciom w wieku 6-12 lat podaje się połowę dawki przewidzianej dla dorosłych z zachowaniem większych odstępów czasu pomiędzy poszczególnymi dawkami. Dzieciom w wieku od 3 miesięcy do 6 lat Paracetamol podaje się w ilości 10 mg / kilogram masy ciała / dawkę w odstępach nie mniejszych niż co 6 godzin. Przyjmowanie leku przed posiłkiem podnosi jego skuteczność.
10, 20, 6 x 20 blistrów
N02
Uczulenie na paracetamol lub inne składniki leku oraz ciężka niewydolność wątroby lub nerek. Niedobór dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej. Nie zaleca się stosowania paracetamolu w pierwszych trzech miesiącach ciąży. Nie można go stosować po nadużyciu alkoholu oraz w sytuacjach uzależnienia od alkoholu
Paracetamol wzmaga działanie doustnych leków przeciwzakrzepowych. Metoklopramid przyspiesza działanie paracetamolu a salicylamid wydłuża czas jego działania. Leki nasilające aktywność enzymów wątrobowych (rifampicyna, fenobarbital, fenytoina i meprobamat) oraz jednoczesne spożywanie napojów alkoholowych zwiększają ryzyko uszkodzenia wątroby. Łączne podawanie paracetamolu i niesteroidowych leków przeciwzapalnych zwiększa ryzyko wystąpienia zaburzeń czynności nerek. Paracetamol nasila ośrodkowe działanie kofeiny.
Reklama
Reklama

KONTAKT NaszeLeki.pl ® ©