Reklama
OPIS LEKU
PARACETAMOL
tabletki
Bóle różnego pochodzenia o słabym lub umiarkowanym nasileniu. W stanach gorączkowych.
Przeciwbólowa, bez porozumienia z lekarzem, nie należy stosować dłużej niż 10 dni u dorosłych i 3 dni u dzieci. W przypadku bólu gardła nie dłużej niż 2 dni.
Bez konsultacji z lekarzem nie stosować dłużej niż 3 dni w przypadku nawracającej gorączki lub wysokej gorączki (powyżej 39,5 C).
Nie należy stosować dawek większych niż zalecane Lek należy stosować ostrożnie u osób z niewydolnością wątroby i nerek. W czasie przyjmowania paracetamolu nie należy pić napojów alkoholowych, nie stosować leku u osób uzależnionych od alkoholu. Szczególnie duże ryzyko uszkodzenia wątroby istnieje u osób głodzonych. U pacjentów z astmą, uczulonych na kwas acetylosalicylowy może wystąpić uczulenie na paracetamol.
Rzadko - skórne odczyny alergiczne (rumień, pokrzywka, wysypka, świąd).
W pojedyńczych przypadkach podczas leczenia mogą wystąpić zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego (nudności, wymioty, biegunka, pieczenie w nadbrzuszu).
Sporadycznie może wystąpić zmniejszenie płytek krwi(trombocytopenia), leukocytów (leukopenia, agranulocytoza).
Podawany przez dłuższy czas może spowodować uszkodzenia wątroby nerek oraz methemoglbinemię z objawami sinicy szaroniebieskie zabarwienie skóry).
Dorośli:
1 do 2 tabletek, 3 lub 4 razy na dobę; w leczeniu krótkotrwałym maksymalenie 4,0 g na dobę, w długotrwałym 2,6 g na dobę.

Dzieci powyżej 12 lat:
maksymalnie 5 tabletek po 500 mg 9nie częściej niż 1 tabletek co 4 do 6 godzin)
Nie udukomentowano dostatecznie bezpieczeństwa stosowania leku w okresie ciąży i karmienia piersią.
Lek może być stosowany w okresie ciąży i karmienia piersią tylko po uprzedniej konsultacji z lekarzem.
20 tabletek w opakowaniu
Lek przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci.
Przechowywać w temperaturze od 15 do 25°C.
Chronić przed wilgocią.
N02
Uczulenie na lek, ciężka niewydolność lub wirusowe zapalenie wątroby, ciężka niewydolność nerek.
choroba alkoholowa.
Preparatu nie należy przyjmować wraz z ośrodkowo działającymi środkami przeciwbólowymi ani alkoholem, ponieważ nasila ich działanie. W przypadku jednoczesnego stosowania: barbiturantów, leków przeciwpadaczkowych(m.in. glutetmid, fenobarbital, fenytoina, karbamazepina),rifampicyny, wzmaga się szkodliwe działanie paracetamolu na wątrobę.
Paracetamol zwiększa toksyczność chloramfenikolu.
Salicylamid wydłuża czasy wydalania paracetamolu.
Długotrwałe stosowaniwe paracetamolu w dużych dawkach nasila działanie doustnych leków przeciwzakrzepowych z grupy kumaryny. Jednoczesne stosowania paracetamolu z niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi zwiększa ryzyko wystąpięnia zaburzeń czynność nerek.
Objawy - zwykle występują po dwóch godzinach, są to nudności i wymioty, bóle w okolicy wątroby, po 2 dniach może wystapić żółtaczka.
Postępowanie - w razie zatrucia bezzwłocznie powiadomić lekarza. Odtrutką, skuteczną do 24 godzin po przedawkowaniu, jest N-acetylocysteina lub metionina. Węgiel aktywowany absorbuje podaną doustnie N-acetylocysteinę i zmniejsza jej skuteczność.
Lek stosowany zgodnie z zaleceniami nie wpływa na zdolność kierowania pojazdami mechanicznymi i obsługę maszyn będących w ruchu.
Przed zastosowniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu.
Nie stosować leku po terminie ważności.
Reklama
Reklama

KONTAKT NaszeLeki.pl ® ©