Reklama
OPIS LEKU
PASTYLKI WYKRZTUŚNE
pastylki, tabletki do ssania
GLYCYRRHIZA GLABRA, SULFOGAIACOL
Zawarty w pastylkach gwajakolosulfonian potasu pobudza czynność wydzielniczą gruczołów błon śluzowych oskrzeli. Dzięki temu wydzielina z oskrzeli staje się płynna i łatwiejsza do wykrztuszania. Działanie wydzielnicze jest spotęgowane przez lukrecję, która drażni błonę śluzową żołądka i wzmaga odruch wydzielania wodnistego śluzu z oskrzeli. Pastylki stosuje się w stanach zapalnych górnych dróg oddechowych z kaszlem.

Preparat złożony o działaniu wykrztuśnym. Gwajakolosulfonian potasu drażniąc błonę śluzową żołądka powoduje odruchowe wydzielanie śluzu w oskrzelach, upłynnia zalegającą wydzielinę i ułatwia jej wydalanie w odruchu kaszlowym. Wyciąg suchy z lukrecji nasila działanie wykrztuśne gwajakolosulfonianu potasu i poprawia smak preparatu. Działanie preparatu jest natychmiastowe.
substancje czynne - guajakolosulfonian potasu, wyciąg z lukrecji

1 pastylka zawiera 200 mg gwajakolosulfonianu potasu i 10 mg wyciągu suchego z korzenia lukrecji.
Wspomagająco w trudnościach w odkrztuszaniu występujących w stanach zapalnych górnych dróg oddechowych, oskrzeli, w przeziębieniu lub grypie.
Pastylek wykrztuśnych nie należy podawać łącznie z preparatami żelaza. Leku nie wolno stosować w uczuleniu na którykolwiek z jego składników.
U osób nadwrażliwych może wystąpić pieczenie języka, nudności, odruchy wymiotne, brak łaknienia, biegunka.
Dzieci do lat 3 1 pastylka 2-4 razy dziennie ssać powoli. Dzieci 3-7 lat 1 pastylka 4-5 razy dziennie. Dzieci starsze 5-6 razy dziennie 1 pastylka.

Doustnie. Dorośli: 1-2 pastylki 3-4 razy dziennie. Dawka maksymalna wynosi 8 pastylek dziennie. Dzieci 3-16 r.ż.: 1 pastylka 3-4 razy dziennie. Dawka maksymalna wynosi 4 pastylki dziennie. Preparat należy powoli ssać między posiłkami, nie dłużej niż 4-6 dni.
Nie stwierdzono jakiegokolwiek szkodliwego wpływu preparatu na płód.
Lek przenika do mleka matki, lecz oddziaływanie na karmione dziecko jest mało prawdopodobne.

Nie zaleca się stosowania preparatu w ciąży i okresie karmienia piersią.
pastylki a 10 szt.

tabletki do ssania: 16 szt.
R05CA
Nadwrażliwość na składniki preparatu. Nie stosować u dzieci poniżej 3 r.ż. (możliwość zakrztuszenia się). Nie stosować w stanach zapalnych wątroby z zastojem żółci, w marskości wątroby, w ostrej niewydolności nerek, w nadciśnieniu, w hipokaliemii, w cukrzycy.
Preparat przyjmowany w dużych dawkach może nasilać działanie kortykosteroidów. Nadużywanie preparatu prowadzi do zwiększenia utraty potasu z organizmu, dlatego należy zachować ostrożność podczas równoczesnego stosowania glikozydów nasercowych z lekami moczopędnymi (w tym diuretyki tiazydowe) mogącymi dodatkowo nasilać utratę potasu.
Reklama
Reklama

KONTAKT NaszeLeki.pl ® ©