Reklama
OPIS LEKU
POLOMIGRAN
tabletki 0,5 mg
Zapobieganie napadom migreny oraz bólom migrenopodobnym, jak np. bóle Hortona, odznaczające się jednostronnym bólem głowy z zaburzeniami wzroku i węchu. Polomigran znacznie zmniejsza liczbę napadów migreny, a czasami doprowadza do ich zupełnego wycofania się.
Polomigran hamuje działanie pewnych substancji własnych tzw. amin, a szczególnie serotoniny, która jest m.in. odpowiedzialna za pojawianie się napadów migreny.
substancja czynna - pizotifen maleate

Substancja czynna: każda tabletka o masie 150 mg zawiera 0,5 mg pizotifenu (w przeliczeniu na wodorojabłczan pizotifenu).
Substancje pomocnicze: laktoza – 55,0 mg, sacharoza – 30,0 mg, skrobia ziemniaczana, talk farmaceutyczny, stearynian magnezu, żelatyna.
Pizotifen jest stosowany zapobiegawczo w migrenie, pourazowych bólach głowy oraz zespole Hortona. Stosowanie pizotifenu jest wskazane szczególnie u chorych, u których leczenie ergotaminą nie dało poprawy lub jest niewskazane.
Ponadto pizotifen może być stosowany jako środek pobudzający łaknienie oraz w stanach depresyjnych u osób w podeszłym wieku.
Nie należy spożywać alkoholu w trakcie leczenia, ponieważ preparat wzmaga działanie alkoholu. Nie stwierdzono bezpośredniego wpływu leku na naczynia krwionośne, lecz w razie pojawienia się mrowień kończyn, braku czucia oraz zmniejszenia siły w mięśniach kończyn należy leczenie przerwać.
Lek upośledza sprawność psychofizyczną, dlatego też w trakcie stosowania preparatu nie wolno prowadzić pojazdów mechanicznych ani wykonywać czynności precyzyjnych.
Oczekiwany skutek leczenia może ulec zmianie, jeśli Polomigran stosuje się jednocześnie z innymi lekami. Zamiar stosowania innych leków w trakcie kuracji Polomigranem należy omówić z lekarzem.


W trakcie leczenia preparatem Polomigran nie wolno spożywać napojów alkoholowych.
>1/100
- Ospałość.
- Zmęczenie.
- Objawów tych można uniknąć przez rozpoczynanie leczenia od dawki mniejszej, a następnie jej stopniowe zwiększanie.
- Preparat może wzmagać apetyt, co prowadzi do wzrostu wagi ciała.

<1/1000
- Neuropatie - choroby nerwów obwodowych.


Objawy niepożądane występujące w przebiegu leczenia pizotifenem są zwykle łagodne i zwykle ustępują samoczynnie po kilku dniach leczenia.
Mogą również wystąpić dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, nudności, zaparcie, suchość w jamie ustnej.
W pierwszym miesiącu leczenia może wystąpić wzmożone uczucie łaknienia prowadzące do zwiększenia masy ciała. Uczucie to zwykle ustępuje po pierwszym miesiącu leczenia i następuje redukcja masy ciała do wartości poprzedzającej okres leczenia.
Dawkę ustala lekarz. Zazwyczaj dawka początkowa dla pacjenta dorosłego wynosi 1 tabletka wieczorem. Po 2 dniach zwiększa się dawkę i podaje się 2 tabletki dziennie - w południe i wieczorem. Od piątego dnia kuracji lek podaje się 3 razy dziennie - rano, w południe i wieczorem. Dawkę można zwiększyć w razie potrzeby do 2 tabletek 3 razy dziennie.


Dorośli:

* pierwszego dnia - 1 tabletka (0,5 mg) jednorazowo (wieczorem);
* od drugiego do czwartego dnia - 1 tabletka (0,5 mg) dwa razy na dobę (rano i wieczorem);
* od piątego dnia - 1 tabletka (0,5 mg) 3 razy na dobę (rano, w południe i wieczorem).

W celu uniknięcia występowania nadmiernego uspokojenia lub senności spowodowanej stosowaniem leku w ciągu dnia, Polomigran można podawać jednorazowo, wieczorem w ilości 3 tabletek.

Dzieci:

* pierwszego dnia - 1 tabletka (0,5 mg) wieczorem;
* następnie należy stopniowo zwiększać dawkę leku do 3 tabletek (0,5 mg) podawanych w 3 dawkach podzielonych lub 2 tabletek (1,0 mg) podawanych jednorazowo przed snem.

Maksymalna dawka leku wynosi od 3,5 mg do 4,5 mg na dobę (7 – 9 tabletek w 3 dawkach podzielonych).
Ograniczone doświadczenia ze stosowaniem leku w okresie ciąży, należy zatem zasięgnąć opinii lekarza w razie zamiaru stosowania preparatu podczas ciąży.
Nie wiadomo czy lek przenika do mleka matki, należy zatem zasięgnąć opinii lekarza w razie zamiaru stosowania leku w okresie karmienia dziecka piersią.
tabletki 0,5 mg a 30 szt.

50 tabletek.
N02CX
Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą, jaskra, przerost gruczołu krokowego. Należy zachować ostrożność u chorych z dystonią i otyłością.
Reklama
Reklama

KONTAKT NaszeLeki.pl ® ©