Reklama
Encyklopedia leków
OPIS LEKU
PREDNISOLONUM; PREDNISOLONUM ACETICUM
krem 0,25%; zawiesina, krople do oczu 0,5%
PREDNISOLONI ACETAS
Krem:
świąd, odczyny lub choroby uczuleniowe skóry, zwłaszcza przebiegające z nadmiernym rogowaceniem naskórka. Nawracający ograniczony wyprysk, bliznowce, oparzenia słoneczne.

Zawiesina do oczu:
Uczuleniowe przewlekłe zapalenie spojówek i brzegów powiek. Zapalenie rogówki przy nie uszkodzonym nabłonku, ostre i przewlekłe zapalenia przedniego odcinka naczyniówki, twardówki i nadtwardówki. Stany po urazach gałki ocznej, po zabiegach operacyjnych na gałce ocznej.


Preparat zawierający octan prednizolonu o działaniu przeciwzapalnym, przeciwuczuleniowym, przeciwświądowym i przeciwwysiękowym.
Przeznaczony jest do stosowania w:

* przewlekłych, nietypowych uczuleniowych zapaleniach spojówek i brzegów powiek,
* zapaleniach rogówki (bez uszkodzeń nabłonka),
* zapaleniach nadtwardówki i twardówki, zapaleniach przedniego odcinka błony naczyniowej,
* stanach zapalnych po urazach oraz po zabiegach chirurgicznych.

Preparat nie jest przeznaczony do stosowania profilaktycznego.
Prednisolonum, Prednisolonum aceticum jest preparatem kortyzonowym, który przeciwdziała reakcjom uczuleniowym i łagodzi je, a ponadto przynosi ulgę w procesach zapalnych oraz stanach reumatycznych.
substancja czynna - prednisolone (krem); prednisolone acetate (zawiesina do oczu)


1 ml zawiesiny zawiera
substancję czynną: octan prednizolonu 5 mg
inne składniki leku: benzalkoniowy chlorek 50% 0,25 mg; sodu wodorofosforan 8,70 mg; sodu dwuwodorofosforan 1,24 mg; wersenian dwusodowy 0,50 mg; sodu chlorek 6,55 mg; woda do przygotowywania kropli do oczu do 1 ml;
Pacjenci cierpiący na infekcje bakteryjne, zwłaszcza gruźlicę, choroby spowodowane wirusami, wrzód żołądka lub dwunastnicy, cukrzycę, wysokie ciśnienie krwi, choroby psychiczne, niewydolność serca, zgąbczenie kości, po przebytej operacji na naczyniach krwionośnych powinni powiadomić o tym lekarza przed rozpoczęciem kuracji Prednisolonem.
Preparatu nie należy stosować w infekcjach bez jednoczesnego stosowania antybiotyków. Oczekiwany skutek leczenia może ulec zmianie, jeśli Prednisolonum stosuje się jednocześnie z innymi lekami. Zamiar stosowania innych leków jednocześnie z preparatem należy przedyskutować z lekarzem.


Nie stosuj preparatu Prednisolonum 0,5% , jeśli stwierdzono:

* uczulenie na prednizolon lub na inne składniki leku,
* bakteryjne, grzybicze i wirusowe choroby oczu (opryszczkę, ospę wietrzną, wirusowe zapalenie siatkówki i rogówki, gruźlicę oka), ubytki nabłonka rogówki, nie zagojone rany rogówki, jaskrę.

Należy zachować szczególną ostrożność stosując Prednisolonum 0,5%

* u dzieci 24 miesięcznych oraz młodszych oraz przestrzegać czasu trwania leczenia dzieci – nie stosować dłużej niż 5 dni.

Długotrwałe stosowanie leku może prowadzić do nadkażeń bakteryjnych i grzybiczych, do rozwoju jaskry i zaćmy posteroidowej.
Przed użyciem preparatu należy usunąć soczewki kontaktowe. Mogą być ponownie założone po upływie co najmniej 30 minut od momentu zakroplenia leku.
Brak danych statystycznych na temat działań ubocznych preparatu. Wiadomo że Prednisolon może wywołać przejściowe uczulenie i podrażnienie skóry. Prednisolon może, zwłaszcza w razie dłuższego stosowania, osłabiać odporność ustroju, co przyczynia się do rozwoju infekcji oraz do ich rozprzestrzeniania z lokalnego stanu zapalnego na większe powierzchnie skóry. Zawiesina do oczu może powodować podrażnienie spojówek, wzrost ciśnienia śródgałkowego.
Długotrwałe stosowanie leku powoduje objawy ogólnoustrojowe.


Krótkotrwałe stosowanie preparatu nie powoduje zwykle istotnych działań niepożądanych.
Może wystąpić podrażnienie spojówek, pieczenie, swędzenie po podaniu leku, rzadziej niespecyficzne zapalenie spojówek i reakcje uczuleniowe.
Stosowany długotrwale może powodować rozwój wtórnych zakażeń grzybiczych, bakteryjnych, podwyższenie ciśnienia śródgałkowego, a sporadycznie także zaćmę.
U niektórych osób w czasie stosowania leku Prednisolonum 0,5% mogą wystąpić inne działania niepożądane. W przypadku wystąpienia innych objawów niepożądanych nie wymienionych w tej ulotce, należy poinformować o nich lekarza.
Dawkę ustala lekarz. Krem - niewielką ilość wcierać w chorobowo zmienioną skórę 2-3 razy dziennie. Zawiesina do oczu - 1 kropla do worka spojówkowego 2-3 razy dziennie. Leczenie nie powinno trwać dłużej niż 2 tygodnie.


Przed zakropleniem preparatu, pojemnik należy wstrząsnąć.
Jeśli lekarz nie zaleci specjalnego dawkowania, zazwyczaj stosuje się 1 do 2 kropli 2 do 4 razy na dobę do worka spojówkowego.
W celu zmniejszenia objawów zapalnych po urazach gałki ocznej, preparat podawać najwcześniej po 7 dniach od urazu lub zabiegu operacyjnego: 1 do 2 kropli 1 do 2 razy na dobę do worka spojówkowego. Leku nie należy stosować dłużej niż 2 tygodnie.
W przypadku wrażenia, że działanie leku jest za mocne lub za słabe, należy zwrócić się do lekarza.

W przypadku zastosowania większej dawki preparatu Prednisolonum 0,5% w ilości wielu mililitrów należy skontaktować się z lekarzem.
Istnieje prawdopodobieństwo, że preparat oddziałuje na płód. Nie wolno zażywać leku w okresie ciąży. Preparat przenika do mleka matki, lecz oddziaływanie na karmione dziecko jest mało prawdopodobne. Zamiar stosowania leku podczas karmienia piersią należy jednak omówić z lekarzem.


Przed zastosowaniem leku należy poradzić się lekarza.
krem 0,25 % a 10 g. Jelfa SA; zawiesina do oczu 0,5% a 10 ml

Butelka szklana o poj. 10 ml lub butelka polietylenowa z zakraplaczem o poj. 5 ml w tekturowym pudełku.
Po otwarciu pojemnika, kropli nie należy stosować dłużej niż 4 tygodnie.
Nie należy stosować preparatu Prednisolonum 0,5% po upływie terminu ważności zamieszczonego na opakowaniu.
Przechowywać w temperaturze pokojowej, tj. od 15°C do 25°C.
Lek należy przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci.
Chronić od światła.
Zawiesina do oczu traci ważność w miesiąc po otwarciu opakowania.
S01BA
Należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, nawet tych które wydawane są bez recepty.
Kortykosteroidy, którym jest również prednizolon, mogą zmniejszać nasilenie działania preparatów przeciwwirusowych stosowanych do oczu oraz salicylanów. Nasilają również działanie barbituranów, leków nasennych oraz trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych.
Nie wpływa ujemnie na wykonywanie tych czynności.
Reklama
Reklama

KONTAKT NaszeLeki.pl ® ©