Reklama
OPIS LEKU
PROFENID
czopki 100 mg, kapsułki 50 mg, tabletki retard 200 mg, tabletki powlekane 100 mg
Ketoprofen jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym (NLPZ) o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Mechanizm jego działania polega prawdopodobnie na hamowaniu syntezy prostaglandyn. Po przyjęciu doustnym (tabl. 50 mg i 100 mg) wchłania się szybko i całkowicie z przewodu pokarmowego, osiągając max. stężenie we krwi po 60-90 min (przyjęty w formie tabl. o przedłużonym działaniu - po ok. 5 h), zaś podany doodbytniczo - po 45-60 min. Lek wiąże się z białkami osocza w 99%, dobrze przenika do tkanek i płynów - w tym do mazi stawowej i płynu mózgowo-rdzeniowego. Przechodzi przez barierę łożyskową. Nie kumuluje się w organizmie. Jest wydalany głównie w postaci glukuronianu z moczem (50% podanej dawki zostaje wydalone w ciągu ok. 6 h).
Profenid: 1 kaps. zawiera 50 mg ketoprofenu, 1 tabl. powl. zawiera 100 mg ketoprofenu, 1 tabl. o przedłużonym działaniu zawiera 200 mg ketoprofenu, 1 czopek doodbytniczy zawiera 100 mg ketoprofenu. Bi-Profenid: 1 tabl. o zmodyfikowanym uwalnianiu zawiera 150 mg ketoprofenu.
Objawowe leczenie przewlekłych zapalnych chorób reumatycznych, zwłaszcza - reumatoidalnego zapalenia stawów, zwyrodnieniowych chorób stawów, ostrych stanów zapalnych narządu ruchu (zapalenie ścięgna, urazy). Bóle kostno-mięśniowe o nasileniu niewielkim do umiarkowanego, niezależnie od pochodzenia. W dawce 100 mg (tabl. i czopki) jest zalecany w bolesnym miesiączkowaniu i objawowym leczeniu bólów innego pochodzenia.
Podanie ketoprofenu u pacjentów z astmą oskrzelową, przewlekłym nieżytem nosa, przewlekłym zapaleniem zatok i polipowatością nosa może wywołać napad astmy, skurcz oskrzeli, szczególnie u osób z nadwrażliwością na kwas acetylosalicylowy lub NLPZ. Stosowanie ketoprofenu może być przyczyną krwawienia z przewodu pokarmowego, wrzodu trawiennego lub perforacji jelit. Ryzyko krwawienia z przewodu pokarmowego jest zwiększone u pacjentów w podeszłym wieku, u osób z chorobami płytek krwi, przyjmujących leki przeciwzakrzepowe lub leki hamujące agregację płytek krwi. Jeśli wystąpią objawy krwawienia, lek należy natychmiast odstawić. Lek powinien być stosowany ostrożnie u osób w podeszłym wieku, u pacjentów z niewydolnością wątroby lub nerek, u osób odwodnionych w wyniku stosowania leków moczopędnych lub z innych przyczyn, a także u pacjentów z ciężką niewydolnością serca. W początkowym okresie leczenia niezbędna jest wówczas ocena ilości oddawanego moczu oraz wskaźników biochemicznych czynności nerek.
W zakresie przewodu pokarmowego najczęściej występują: nudności, wymioty, zaparcie lub biegunka, niestrawność, bóle brzucha, nieżyt żołądka, zapalenie jamy ustnej, rzadziej - zapalenie okrężnicy. Najcięższymi reakcjami ze strony przewodu pokarmowego są: wrzód trawienny, krwawienie i (wyjątkowo) perforacja jelit. Dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego po stosowaniu czopków pojawiają się rzadziej niż po preparatach doustnych zawierających ketoprofen. Mogą wystąpić reakcje nadwrażliwości: skórne (wysypki, świąd, pokrzywka, wyjątkowo zespół Stevensa-Johnsona oraz zespół Lyella), ze strony układu oddechowego (duszność lub - szczególnie przy znanej nadwrażliwości na inne NLPZ - napad astmy) oraz - bardzo rzadko - anafilaktyczne (obrzęk naczynioruchowy). Objawy ze strony układu nerwowego obejmują bóle i zawroty głowy, senność, niewyraźne widzenie, szumy uszne, rzadko - drgawki i zaburzenia nastroju, ze strony skóry: nadwrażliwość na światło i łysienie, ze strony nerek: ostrą niewydolność (zwłaszcza u osób z istniejącymi wcześniej zaburzeniami czynności tego narządu i/lub pacjentów odwodnionych), rzadko - śródmiąższowe zapalenie nerek lub zespół nerczycowy, ze strony wątroby: zwiększenie aktywności aminotransferaz, rzadko - zapalenie wątroby. Zaobserwowane działania niepożądane hematologiczne obejmują: małopłytkowość, niedokrwistość (zwykle w przebiegu przewlekłego krwawienia), rzadko - wystąpienie leukopenii. W zakresie układu sercowo-naczyniowego mogą wystąpić: nadciśnienie tętnicze, obrzęki oraz nasilenie objawów niewydolności serca.
Profenid. Kaps.: w długotrwałym leczeniu objawowym: 1-3 razy na dobę (150 mg na dobę), w krótkotrwałym leczeniu objawowym stanów ostrych: max. do 6 na dobę (max. do 300 mg/dobę) w 2 lub 3 dawkach podzielonych; tabl. 100 mg: w długotrwałym leczeniu objawowym: 1 lub 2 na dobę (100-200 mg/dobę) w 1 lub 2 dawkach, w krótkotrwałym leczeniu objawowym stanów ostrych: do 3 razy na dobę (do 300 mg/dobę) w dawkach podzielonych; tabl. 200 mg: 1 tabl. (200 mg) raz na dobę (wówczas gdy pożądana dawka dobowa wynosi 200 mg); czopki doodbytnicze: w długotrwałym leczeniu objawowym: 1 lub 2 razy na dobę po jednym (100-200 mg/dobę), w krótkotrwałym leczeniu objawowym stanów ostrych: 1 do 3 na dobę (100-300 mg/dobę) w dawkach podzielonych. Bi-Profenid (tabl. o zmodyfikowanym uwalnianiu) w długotrwałym leczeniu objawowym: 1 tabl. raz na dobę lub 1/2 tabl. 2 razy na dobę (150 mg/dobę), w krótkotrwałym leczeniu stanów ostrych: do 2 tabl. na dobę (do 300 mg/dobę). Max. dawka dobowa dla wszystkich postaci leku wynosi 300 mg.
Ketoprofen może być stosowany w I i II trymestrze ciąży jedynie w przypadku zdecydowanej konieczności. Stosowany w III trymestrze ciąży - podobnie jak inne NLPZ - może powodować poważne zaburzenia u płodu (przedwczesne zamknięcie przewodu tętniczego Botalla mogące być przyczyną nadciśnienia płucnego, uszkodzenie nerek). Ketoprofen stosowany bezpośrednio przed porodem, tak jak i inne NLPZ, może być przyczyną krwawień zarówno u matki jak i płodu. Leku nie należy więc stosować w III trymestrze ciąży, zaś w I i II trymestrze - wyłącznie w przypadkach koniecznych. Podobnie - nie zaleca się jego stosowania w okresie karmienia piersią.
czopki - 10 sztuk kapsułki - 24 sztuk retard - 14 sztuk tabletki powlekane - 30 sztuk
M01AE
Rozpoznana nadwrażliwość na ketoprofen lub leki o zbliżonym działaniu (NLPZ, kwas acetylosalicylowy), w tym astma aspirynowa występująca po NLPZ. Czynna lub nawracająca choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy. Ciężka niewydolność wątroby lub nerek. III trymestr ciąży. Okres karmienia piersią. Wiek poniżej 15 lat. Ciężka, nie leczona lub nie poddająca się leczeniu niewydolność serca. Czynne krwawienie, np. z przewodu pokarmowego lub naczyń mózgu. Preparatu w postaci czopków nie należy stosować w przypadkach krwawienia z odbytu i stanów zapalnych odbytu.
Jednoczesne stosowanie ketoprofenu z innymi lekami przeciwzapalnymi w dużych dawkach prowadzi do nasilenia działań niepożądanych (zwłaszcza ryzyka krwawienia z przewodu pokarmowego). Ketoprofen może nasilać działanie doustnych leków przeciwzakrzepowych i podawanej parenteralnie heparyny, przez co zwiększa się ryzyko krwawień.

Nie zaleca się stosowania wymienionych leków jednocześnie z ketoprofenem, a jeśli jest to niezbędne, należy okresowo kontrolować parametry krzepnięcia krwi. Ketoprofen może zwiększać stężenie litu w surowicy nawet do wartości szkodliwych. Stosowany jednocześnie z metotreksatem podawanym w dawkach większych niż 15 mg/tydzień, może prowadzić do zwiększonego ryzyka uszkodzenia szpiku kostnego. Ketoprofen, podobnie do innych NLPZ, może zmniejszać skuteczność leków moczopędnych oraz obniżających ciśnienie krwi (inhibitorów konwertazy angiotensyny, blokerów receptora angiotensyny II, leków b-adrenergicznych). Jednoczesne stosowanie z ketoprofenem leków hamujących agregację płytek (tiklopidyna, klopidogrel, tirofiban, eptifibatid, abciksimab, iloprost) zwiększa ryzyko krwawień.

Podczas jednoczesnego stosowania ketoprofenu z solami potasu, inhibitorami konwertazy angiotensyny, blokerami receptora angiotensyny II, innymi NLPZ, drobnocząsteczkowymi lub niefrakcjonowanymi heparynami, cyklosporyną, takrolimusem i trimetoprimem należy zwrócić uwagę na ryzyko wystąpienia hiperkaliemii, a w przypadku pacjentów w podeszłym wieku, u których stosuje się jednocześnie ketoprofen i cyklosporynę, na ryzyko uszkodzenia o.u.n. Ketoprofen, podobnie jak inne NLPZ, może zmniejszyć skuteczność domacicznych środków antykoncepcyjnych.
W przypadku przedawkowania ketoprofenu wystąpić mogą następujące objawy: ból głowy, senność, nudności, wymioty, biegunka, ból brzucha, niedociśnienie, zatrzymanie oddechu, krwawienie z przewodu pokarmowego. Brak specyficznego antidotum.
Zarówno kaps. jak i tabl. należy przyjmować w czasie posiłku, połykając w całości i popijając szklanką wody. W przypadku łagodnych dolegliwości ze strony żołądka celowe może być stosowanie leków neutralizujących lub osłaniających błonę śluzową żołądka. Związki glinu o działaniu neutralizującym nie hamują wchłaniania ketoprofenu.
Reklama
Reklama

KONTAKT NaszeLeki.pl ® ©