Reklama
Encyklopedia leków
OPIS LEKU
PROVERA; PROVERA 5 MG; PROVERA 10 MG
iniekcje 200 mg/ml; tabletki 5 mg; 10 mg; 100 mg; 500 mg
MEDROXYPROGESTERONE
Preparat o większej dawce - tabletki 100 mg i tabletki 500 mg stosuje się w leczeniu nowotworów macicy, nowotworu piersi nie nadającego się do operacji (z przerzutami), u kobiet po menopauzie, nowotworu nerek, nowotworu gruczołu krokowego, endometriozy. Tabletki o miejszej dawce - 5 mg, 10 mg - stosuje się w celu łagodzenia zaburzeń okresu przekwitania oraz w zaburzeniach menstruacji.
Provera jest pochodną hormonu żeńskiego progesteronu. Preparat hamuje jajeczkowanie oraz wpływa hamująco na rozwój komórek nowotworowych gruczołów piersiowych, wpływa również hamująco na rozrost błony śluzowej macicy i dzięki temu zmniejsza endometriozę (przerost błony śluzowej macicy poza macicę). Efekt działania preparatu następuje po 8-10 tygodniach kuracji. Lek wydala się bardzo powoli z ustroju. Preparat może znajdować się w ustroju do 9 miesięcy po jednorazowej iniekcji.


Medoksyprogesteron jest progestagenem nie wykazującym aktywności estrogennej, o minim. działaniu androgennym. Stosowany w odpowiednich dawkach hamuje wydzielanie gonadotropin przysadkowych, co powoduje brak jajeczkowania u kobiet w wieku rozrodczym. Podawany w dawkach 5 mg lub 10 mg na dobę przez 10 dni powoduje zmianę fazy proliferecyjnej błony śluzowej macicy w fazę wydzielniczą. Wywołuje zmiany w śluzie szyjkowym hamując krystalizację śluzu i zwiększa liczbę komórek przejściowych we wskaźniku dojrzewania nabłonka pochwy. Działanie przeciwnowotworowe polega prawdopodobnie na wpływie na oś podwzgórze-przysadka-gonady, na receptory estrogenowe i przemiany steroidów na poziomie tkankowym. Podobnie jak progesteron podwyższa temperaturę ciała. Podczas podawania dużych dawek (500 mg na dobę lub więcej), stosowanych w leczeniu niektórych nowotworów, mogą wystąpić objawy takie jak po zastosowaniu glikokorytykosteroidów.
substancja czynna - medroxyprogesterone acetate

1 tabl. zawiera 5 mg lub 10 mg octanu medroksyprogesteronu.
* Wtórny brak miesiączki.
* Czynnościowe, bezowulacyjne krwawienia z macicy, spowodowane zaburzeniami równowagi hormonalnej, jeśli nie ma takich przyczyn organicznych, jak włókniakomięśniak lub rak.
* Endometrioza łagodna do umiarkowanej.
* Ograniczenie przerostu endometrium u kobiet z zachowaną macicą otrzymujących preparaty estrogenowe.
Lek należy stosować ostrożnie u pacjentek z chorobami wątroby, u chorych na cukrzycę oraz u osób skłonnych do depresji psychicznej; w zbyt wysokim stężeniu wapnia we krwi. Provera nie należy stosować pacjentkom, u których występują krwawienia z pochwy o nieznanej przyczynie.
Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem w razie pojawienia się zaburzeń wzroku, podwójnego widzenia, migreny, gdyż może to sygnalizować pojawienie się zakrzepu krwi. Oczekiwany skutek leczenia może ulec zmianie, jeśli Provera stosuje się jednocześnie z innymi lekami. Zamiar stosowania innych preparatów w trakcie kuracji należy omówić z lekarzem.


Jeżeli u pacjentki występują zaburzenia zakrzepowo-zatorowe w toku leczenia preparatem, należy szczegółowo ocenić jej stan kliniczny i wskazania do dalszego stosowania leku. Stosowany w dużych dawkach w leczeniu nowotworów, może powodować zwiększenie mc. i zatrzymanie płynów, dlatego należy zachować ostrożność w leczeniu osób ze współistniejącymi schorzeniami, w których przyrost mc. lub retencja płynów może spowodować pogorszenie. Pacjentów z depresją należy obserwować, niektóre pacjentki mogą uskarżać się na depresję w okresie przedmiesiączkowym. Niekiedy u osób przyjmujących małe dawki może występować upośledzenie tolerancji glukozy. Należy o tym pamiętać stosując lek u chorych na cukrzycę. O stosowaniu preparatu należy informować histopatologów, jeżeli wysyła się do badania wycinki błony śluzowej macicy lub wycinki z kanału szyjki macicy.Nie obserwowano upośledzenia sprawności psychofizycznej, ale należy zachować szczególna ostrożność, jeśli występują takie działania niepożądane jak zawroty głowy lub senność.
Tabletki 100 mg; 500 mg
> 1/100
- Ból głowy, obrzęki ciała i twarzy.
- Nadmierne pocenie się.
- Zapalenie żył.
- Zaburzenia snu.
- Mdłości i wymioty.
- Kwaśne odbicia.
- Zatwardzenie.
- Zwiększenie owłosienia ciała.
- Krwawienia z pochwy.
- Ustanie miesiączki.

1/1000- <1/1000
- Zakrzepy krwi.

Tabletki 10 mg; 5 mg
>1/100
- Wzrost wagi ciała.
- Przygnębienie.
- Bóle głowy.
- Napięcie gruczołów sutkowych, mdłości, nieregularne krwawienia.

1/1000
- Obniżenie popędu seksualnego.
- Trądzik.
- Zmiany w pracy wątroby.


Anafilaksja i odczyny anafilaktyczne, obrzęk naczynioruchowy. Powikłania zakrzepowo-zatorowe, w tym zatorowość płucna. Ze strony o.u.n.: wzmożona pobudliwość nerwowa, bezsenność, senność, męczliwość, depresja, bóle i zawroty głowy. Ze strony skóry i błon śluzowych: pokrzywka, świąd, osutka, trądzik, nadmierne owłosienie lub utrata włosów. Ze strony układu pokarmowego: nudności, uczucie dyskomfortu w nadbrzuszu, wzdęcia. Tkliwość i mlekotok sutków. Podwyższona temperatura ciała, zwiększenie mc. i twarz księżycowata, krwawienia międzymiesiączkowe, zaburzenia miesiączkowania.
Dawkę ustala lekarz onkolog lub lekarz endokrynolog dostosowując ją do potrzeb pacjenta. Zastrzyki wykonuje wyłącznie służba zdrowia, która udziela bliższych informacji o preparacie. Leczeniu nowotworów może towarzyszyć chemio - i radioterapia.


Doustnie.

Krwawienia z macicy:
5 mg do 10 mg na dobę przez 5-10 dni, rozpoczynając podawanie ok. 16-21 dnia cyklu. Krwawienie powinno wystąpić w ciągu 3-7 dni po odstawieniu preparatu. Dawkę od 5 mg do 10 mg na dobę przez 5-10 dni, można powtórzyć, rozpoczynając od 16 dnia cyklu, przez 2-3 kolejne cykle. Następnie należy przerwać, aby sprawdzić czy zaburzenia czynnościowe ustąpiły.

Endometrioza łagodna do umiarkowanej:
10 mg 3 razy na dobę przez 90 kolejnych dni, rozpoczynając od 1 dnia cyklu. U 30%-40% pacjentek może wystąpić samoograniczające się plamienie. W takim przypadku nie zaleca się dodatkowej hormonoterapii.

Ograniczenie przerostu endometrium u kobiet z zachowaną macicą otrzymujących preparaty estrogenowe:
podawanie ciągłe 2,5 mg do 10 mg na dobę, podawanie sekwencyjne 5 mg do 10 mg na dobę przed 10-14 kolejnych dni. Krwawienie lub plamienie z odstawiennictwa występuje u 75%-80% kobiet. Wtórny brak miesiączki: 5 mg do 10 mg na dobę przez 5-10 dni. Krwawienie powinno wystąpić w ciągu 3-7 dni od odstawienia leku.
Lek podaje się w ciąży wyłącznie na zalecenie lekarza.
Provera przenika do mleka matki, lecz oddziaływanie preparatu na karmione dziecko jest mało prawdopodobne.
Zamiar podawania leku w trakcie karmienia piersią należy jednak omówić z lekarzem.


Stosowanie preparatu w okresie ciąży i karmienia piersią jest przeciwwskazane.
iniekcje 200 mg/ml a 1 fiolka po 5 ml ; tabletki 5 mg a 24 szt., a 30 szt.; tabletki 10 mg a 24 szt., a 30 szt; tabletki 500 mg a 20 szt., a 100 szt; tabletki 100 mg a 20 szt., a 100 szt.

30 sztuk
Lek należy przechowywać w temperaturze pokojowej w miejscu zaciemnionym.
G03DA
* Nadwrażliwość na składniki preparatu.
* W przypadku krwawień z dróg rodnych lub moczowych o nie ustalonej przyczynie.
* Choroba zakrzepowa żył.
* Udar mózgu.
* Niewydolność wątroby.
* Podejrzenie lub obecność nowotworu złośliwego piersi lub narządu rodnego.
* W przypadku poronienia o nie ustalonej przyczynie.
Podawanie preparatu może wpływać na wyniki badań laboratoryjnych: stężenia gronadotropin, progesteronu w osoczu, pregnandiolu w moczu, testosteronu w osoczu, estrogenów w osoczu, kortykozolu w osoczu; test tolerancji glukozy; test z metyraponem. Jednoczesne podawanie z aminoglutetimidem może w istotnym stopniu ograniczać dostępność biologiczną preparatu.
U pacjentów otrzymujących 400 mg lub więcej na dobę w leczeniu nowotworów, mogą wystąpić objawy jak po zastosowaniu glikokortykosteroidów. Zaleca się jedynie obserwację. Z rzadka należy rozważyć redukcje dawkowania. Nie obserwowano objawów ostrego zatrucia.
Reklama
Reklama

KONTAKT NaszeLeki.pl ® ©