Reklama
OPIS LEKU
RESOXYM
krople do nosa: (0,1 mg/ml), (0,25 mg/ml), (0,5 mg/ml) ; aerozol do nosa, roztwór: (0,5 mg/ml)
OXYMETAZOLINE HYDROCHLORIDE
Pochodna imidazoliny o działaniu sympatykomimetycznym. Zwęża naczynia krwionośne błony śluzowej nosa i gardła, zmniejszając jej przekrwienie, obrzęk i wysięk. Udrożnia przewody nosowe oraz przewody prowadzące z jamy nosowej do zatok przynosowych, przez co ułatwia oddychanie przez nos. Działanie rozpoczyna się po 5-10 min i utrzymuje do 12 h.
1 ml roztworu (krople do nosa) zawiera 0,1 mg, 0,25 mg lub 0,5 mg chlorowodorku oksymetazoliny. 1 ml roztworu (aerozol do nosa) zawiera 0,5 mg chlorowodorku oksymetazoliny.
Obrzęk błony śluzowej nosa w przebiegu przeziębienia, grypy, zapalenia zatok przynosowych, ostrego oraz alergicznego nieżytu nosa, zapalenia trąbki słuchowej i ucha środkowego. W diagnostyce w celu zmniejszenia obrzęku błon śluzowych.
Nie stosować łącznie z inhibitorami MAO i trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi. Aerozolu nie należy stosować u dzieci poniżej 6 lat. Ostrożnie stosować u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym, nadczynnością gruczołu tarczowego, chorobami serca, cukrzycą, rozrostem gruczołu krokowego.
Stosowanie dłużej niż przez 3 dni może niekiedy powodować pieczenie i suchość błony śluzowej nosa oraz jej wtórny obrzęk i przekrwienie (nieżyt polekowy), a także kichanie. Rzadko obserwowano ból i zawroty głowy, kołatanie serca, zaburzenia rytmu, wzrost ciśnienia tętniczego, bezsenność, nerwowość, osłabienie.
Dorośli i dzieci powySej 6 r.S.: 2-3 krople 0,05% do każdego otworu nosowego co 10-12 h; aerozol: 1 dawka do każdego otworu nosowego 2-3 razy na dobę.
Dzieci 2-7 r.S.: 2-3 krople 0,025% co 10-12 h do każdego otworu nosowego.
Niemowlęta 4-12 m.S.: 1-2 krople 0,01% co 10-12 h do każdego otworu nosowego za pomocą nasączonego preparatem wacika.
W ciąży stosować wyłącznie w przypadku, gdy przewidywane korzyści dla matki przewyższają potencjalne ryzyko dla płodu. Nie zaleca się stosować w okresie karmienia piersią.
krople do nosa: (0,1 mg/ml) but. 10 ml ;
krople do nosa: (0,25 mg/ml) but. 10 ml ;
krople do nosa: (0,5 mg/ml) but. 10 ml ;
aerozol do nosa, roztwór: (0,5 mg/ml) but. 10 ml ;
R01AA05
Nadwrażliwość na oksymetazolinę lub inne składniki preparatu. Przewlekłe zanikowe zapalenie błony śluzowej nosa. Jaskra.
Jednoczesne stosowanie z inhibitorami MAO lub trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi może prowadzić do zwiększenia ciśnienia tętniczego.
Nie stosować dłużej niż przez 3 dni.
Reklama
Reklama

KONTAKT NaszeLeki.pl ® ©