Reklama
OPIS LEKU
RHINAZIN
krople do nosa 0,1%, roztwór: (1 mg/ml)
NAPHAZOLINI NITRAS
Ostry lub przewlekły stan zapalny nosa na tle uczuleniowym lub pochodzenia wirusowego.
Rhinazin działa ściągająco na drobne naczynia krwionośne w nosie. W wyniku czego zanika obrzmienie i zaczerwienienie błony śluzowej nosa i zmniejsza się wydzielina z nosa. Preparat działa szybko a jego działanie utrzymuje się przez 6-8 godzin.


Preparat Rhinazin zawiera w swoim składzie substancję czynną α-adrenomimetyczną - nafazolinę, której stosowanie prowadzi do zmniejszenia miejscowych stanów zapalnych błony śluzowej nosa.

Sympatykomimetyk działający na receptory a-adrenergiczne. Podany donosowo powoduje skurcz naczyń włosowatych, przez co zmniejsza obrzęk i wytwarzanie wydzieliny błony śluzowej nosa oraz poprawia drożność przewodów nosowych.
substancja czynna - naphazoline nitrate

1 ml zawiera:
substancja czynna: nafazoliny azotan 1,00 mg
substancje pomocnicze: kwas borowy, sodowy chlorek, dwusodowy wersenian, benzalkoniowy chlorek, woda oczyszczona

1 ml zawiera 1 mg azotanu nafazoliny.
Leczenie pomocnicze w ostrym i przewlekłym nieżycie nosa i zatok obocznych nosa spowodowanym zakażeniem lub uczuleniem.

Sezonowy lub całoroczny alergiczny nieżyt nosa. Pomocniczo w przebiegu przeziębienia.
Preparatu nie wolno stosować w uczuleniu na nafazolinę. Lek można stosować przez jeden tydzień. Po tygodniu należy zrobić przerwę w stosowaniu kropli. W razie wystąpienia obrzęku lub bolesności błon śluzowych nosa przerwać stosowanie leku. Osoby cierpiące na nadciśnienie krwi, niewydolność serca lub nadczynność tarczycy powinny powiadomić o tym lekarza przed rozpoczęciem kuracji Rhinazinem.


Pojemnik kropli do nosa przeznaczony jest do stosowania dla jednej osoby, aby zapobiec przenoszeniu zakażenia.
Należy zachować ostrożność w przypadku współistniejących chorób układu sercowo-naczyniowego, nadczynności tarczycy, cukrzycy, w przeroście gruczołu krokowego i u osób w wieku podeszłym.
Przejściowe podrażnienie błon śluzowych. Nudności i bóle głowy.


Niekiedy może wystąpić przejściowe obrzmienie i przekrwienie błony śluzowej nosa.
Rzadko działania ogólne: bóle i zawroty głowy, nudności, nadmierne pocenie, niepokój, senność, osłabienie, nadciśnienie, zaburzenia rytmu serca, hiperglikemia.

Może wystąpić przejściowe obrzmienie i przekrwienie błony śluzowej nosa, zwiększenie ciśnienia śródgałkowego. Przy długotrwałym lub zbyt częstym podawaniu preparatu mogą wystąpić układowe działania niepożądane nafazoliny (zwłaszcza u niemowląt i małych dzieci) wskutek wchłonięcia leku z błon śluzowych (depresja o.u.n., bladość powłok skórnych, zaburzenia oddychania i czynności serca, zawroty głowy, zaburzenia Sołądkowo-jelitowe). Stosowany długotrwale może spowodować wysuszenie i zmiany zanikowe błony śluzowej nosa oraz nawrót objawów chorobowych.
Dawkę ustala lekarz. Zazwyczaj stosuje się po 2-4 kropel do każdego otworu nosowego 3-5 razy na dobę.


Dorośli i dzieci powyżej 6 roku życia: miejscowo - do każdego otworu nosowego 1 do 2 kropli nie częściej niż co 4 - 6 godzin.
UWAGA: Bez porozumienia z lekarzem lek nie powinien być stosowany dłużej niż 3 do 5 dni.

Dorośli i dzieci od 7 r.ż. zazwyczaj 1-2 krople do każdego przewodu nosowego; w razie potrzeby dawkę można powtórzyć po 4-6 h. Nie stosować dłużej niż przez 3-5 dni.
Ograniczone doświadczenia ze stosowaniem leku w okresie ciąży, należy zatem zasięgnąć opinii lekarza w razie zamiaru stosowania preparatu podczas ciąży.
Nie wiadomo czy lek przenika do mleka matki, należy zatem zasięgnąć opinii lekarza w razie zamiaru stosowania leku w okresie karmienia dziecka piersią.


Lek może być stosowany w ciąży jedynie w przypadku, gdy w opinii lekarza korzyść dla matki przeważa nad zagrożeniem dla płodu.
Stosowanie leku u karmiącej piersią wymaga zachowania ostrożności.
krople do nosa 0,1% a 10 ml.

Butelka polietylenowa o poj. 10 ml w kartoniku

krople do nosa, roztwór: (1 mg/ml) but. 10 ml
Przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci.
Chronić przed światłem.
Przed zastosowaniem leku sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu.
Nie stosować leku po terminie ważności.
Lek traci ważność po miesiącu od daty otwarcia opakowania.
R01AA08
* nadwrażliwość na składniki preparatu lub pochodne imidazolowe
* jaskra z wąskim katem przesączania

Nadwrażliwość na składniki preparatu, jaskra z wąskim kątem przesączania, niemowlęta. Nie stosować długotrwale. Nie zaleca się stosowania u dzieci do ukończenia 6 r.ż. ze względu na ryzyko układowych działań niepożądanych nafazoliny. Ostrożnie stosować w skojarzeniu z inhibitorami MAO.

Nie stosować leku jednocześnie z inhibitorami MAO i trójpierścieniowymi lekami antydepresyjnymi.

Z inhibitorami MAO i tripierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi może wystąpić wzrost ciśnienia krwi.
Znaczne przedawkowanie lub przypadkowe spożycie doustne, szczególnie u dzieci, może spowodować nadmierne uspokojenie z sennością, obniżeniem ciepłoty ciała, zwolnieniem czynności serca oraz wahaniami ciśnienia krwi i zapaścią. Nafazolina może powodować spadki ciśnienia o charakterze wstrząsowym.
Leczenie objawowe- według zaleceń lekarza.
Nie wywiera wpływu zdolność prowadzenia pojazdów i obsługi urządzeń mechanicznych.
Reklama
Reklama

KONTAKT NaszeLeki.pl ® ©