Reklama
OPIS LEKU
RHINOPHENAZOL
krople do oczu; krople do nosa, roztwór
ANTAZOLINI SULFAS + NAPHAZOLINI NITRAS
Uczuleniowe stany zapalne błony śluzowej nosa i spojówek. Katar sienny. Po tygodniu należy zrobić przerwę w stosowaniu kropli. W razie wystąpienia obrzęku lub bolesności błon śluzowych nosa natychmiast przerwać stosowanie leku. Osoby cierpiące na nadciśnienie krwi, niewydolność serca lub nadczynność tarczycy powinny powiadomić o tym lekarza przed rozpoczęciem kuracji Rhinophenazonem.
Rhinophenazol jest preparatem złożonym. Antazolina blokuje skutki wydzielania histaminy - substancji, która znajduje się w niektórych komórkach i wyzwala się w stanach uczuleniowych. Histamina powoduje np. wysypkę, zaczerwienienie, obrzęk, świąd oraz katar, zaczerwienienie i obrzęk spojówek. Antazolina działa również miejscowo znieczulająco. Nafazolina działa kurcząco na drobne naczynia krwionośne błony śluzowej nosa i spojówek. W wyniku czego zanika obrzmienie i zaczerwienienie błony śluzowej, zmniejsza się wydzielina z nosa oraz łzawienie. Kwas borowy działa bakteriobójczo; występuje jedynie w kroplach do oczu.


Rhinophenazol jest preparatem złożonym zawierającym w swoim składzie dwie substancje czynne: przeciwhistaminową- antazolinę i α-adrenomimetyczną –nafazolinę. Współdziałanie obu tych składników prowadzi do zmniejszenia miejscowych stanów zapalnych błony śluzowej nosa, zwłaszcza jeśli ich przyczyną jest alergia.
substancje czynne - antazolina, nafazolina, kwas borowy

1 ml zawiera:
substancje czynne: antazoliny siarczan 5,00mg, nafazoliny azotan 0,25mg
substancje pomocnicze: dwusodowy wersenian, kwas borowy, benzalkoniowy chlorek 50%, woda oczyszczona
* ostre stany zapalne śluzówki nosa
* zaostrzenia przewlekłego nieżytu nosa w przebiegu sezonowego i całorocznego alergicznego nieżytu nosa lub przeziębienia. Preparat działa objawowo i przeznaczony jest do leczenia doraźnego.
Pojemnik kropli do nosa przeznaczony jest do stosowania u jednej osoby, aby zapobiec przenoszeniu zakażenia.
Należy zachować ostrożność w przypadku współistniejących chorób układu sercowo-naczyniowego, nadczynności tarczycy, cukrzycy, w przeroście gruczołu krokowego i u osób w wieku podeszłym.
Przejściowe podrażnienie błon śluzowych. Nudności i bóle głowy.


Brak poprawy, nasilenie miejscowych zmian, ból są wskazaniem do odstawienia leku.
Bardzo rzadko działania ogólne: zaburzenia rytmu serca, bóle i zawroty głowy, senność, nudności, nadmierne pocenie, niepokój, osłabienie, nadciśnienie, hiperglikemia.
Dawkę ustala lekarz. Krople do nosa - zazwyczaj stosuje się po 2-4 kropel do każdego otworu nosowego 3-4 razy na dobę; krople do oczu 2-3 razy na dobę po 1 kropli do worka spojówkowego.


Dorośli i dzieci powyżej 6 roku życia: 1 do 3 kropli do przewodu nosowego nie częściej niż co 4-6 godzin.
UWAGA: Bez porozumienia z lekarzem lek nie powinien być stosowany dłużej niż 3 do 5 dni.
Ograniczone doświadczenia ze stosowaniem leku w okresie ciąży, należy zatem zasięgnąć opinii lekarza w razie zamiaru stosowania preparatu podczas ciąży.
Nie wiadomo czy lek przenika do mleka matki, należy zatem zasięgnąć opinii lekarza w razie zamiaru stosowania leku w okresie karmienia dziecka piersią.


Lek może być stosowany w ciąży jedynie w przypadku, gdy w opinii lekarza korzyść dla matki przeważa nad potencjalnym zagrożeniem dla płodu.
Stosowanie leku u karmiącej piersią wymaga zachowania ostrożności.
krople do oczu a 10 ml; krople do nosa a 10 ml.

Butelka polietylenowa o poj 10ml w kartoniku Butelka szklana o poj. 10ml w kartoniku
Przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci.
Chronić przed światłem.
Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na etykiecie.
Nie stosować po terminie ważności.
Lek traci ważność po miesiącu od daty otwarcia opakowania.
S01GA
* nadwrażliwość na składniki preparatu lub pochodne imidazolowe
* jaskra z wąskim kątem przesączania
Nie stosować leku jednocześnie z inhibitorami MAO i trójpierścieniowymi lekami antydepresyjnymi.
Znaczne przedawkowanie lub przypadkowe spożycie doustne, szczególnie u dzieci, może spowodować nadmierne uspokojenie z sennością, obniżeniem ciepłoty ciała, zwolnieniem czynności serca oraz wahaniami ciśnienia krwi i zapaścią. Nafazolina może powodować spadki ciśnienia o charakterze wstrząsowym, tachykardię.
Leczenie objawowe- według wskazań lekarza.
Nie wywiera wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługi urządzeń mechanicznych.
Reklama
Reklama

KONTAKT NaszeLeki.pl ® ©