Reklama
OPIS LEKU
RYTMONORM
iniekcje 3,5 mg/ml; drażetki pediatryczne 10 mg; tabletki powlekane
150 mg; 300 mg ...
Rytmonorm stosuje się zapobiegawczo i leczniczo w zagrażających życiu arytmiach serca, w dodatkowych skurczach komór serca, w częstoskurczu, migotaniu komór serca, pacjentom, którzy nie reagują na inne środki normalizujące rytm serca.
Rytmonorm działa silnie przeciwarytmicznie. Preparat działa stabilizująco na błonę komórek mięśnia sercowego zatrzymując wpływ jonów sodu do komórek. Powoduje to zwolnienie akcji serca - wydłużenie przerwy między skurczem i rozkurczem serca. Rytmonorm w tabletkach zaczyna działać po 30 minutach od momentu jego podania, maksymalny efekt następuje po 2 godzinach, a działanie leku ustępuje po 8 godzinach. Długość działania leku jest bardzo zindywidualizowana. Mogą zachodzić bardzo duże różnice między poszczególnymi pacjentami.
substancja czynna - propafenone hydrochloride
Leku nie należy podawać w przypadkach arytmii nie zagrażających życiu. Preparatu nie wolno podawać w nieleczonej niewydolności serca, we wstrząsie na tle sercowym, lecz nie na tle arytmii, w silnie zwolnionej akcji serca, zaburzeniach w przewodzeniu impulsu w sercu, nieleczonym bloku serca, w miastenii gravis (chorobliwym zwiotczeniu mięśni) oraz w ciężkich schorzeniach płuc. Rytmonorm podaje się ostrożnie pacjentom z obniżonym ciśnieniem krwi i zwolnionym pulsem, z zaburzeniami w gospodarce wodnej, a także pacjentom cierpiącym na niewydolność nerek lub wątroby. Oczekiwany skutek leczenia może ulec zmianie, jeśli Rytmonorm stosuje się jednocześnie z innymi lekami. Zamiar stosowania innych preparatów łącznie z Rytmonormem należy omówić z lekarzem. Preparat wzmacnia działanie blokerów receptorów beta.
> 1/100
- Zmęczenie, ból w klatce piersiowej.
- Zawroty oraz bóle głowy.
- Brak apetytu.
- Zaburzenia w przewodzeniu impulsu w sercu.
- Pojawienie się lub pogłębienie niewydolności serca.
- Widzenie przez mgłę.
- Uczucie lęku.
- Zatwardzenie lub biegunka, mdłości, wymioty, smak metalu w ustach, suchość błon śluzowych jamy ustnej.

1/1000
- Pokrzywka, reakcje uczuleniowe.
- Spadek liczby białych ciałek krwi.
- Zmiany w funkcji wątroby.

<1/1000
- Spadek liczby płytek krwi.
- Przedłużenie czasu krzepnięcia krwi.
- Drżenie kończyn, zaburzenia snu, koszmarne sny.
- Depresja.
- Splątanie.
- Skurcze mięśni.
- Świąd skóry.
- Wypadanie włosów.
- Zapalenie opłucnej.
- Objawy pozapiramidowe - niezależne od woli drżenia i sztywność mięśni.
- Zmniejszone wydzielanie spermy.
- Impotencja.
Dawkowanie ustala lekarz. Leczenie powinno odbywać się w szpitalu. Zazwyczaj leczenie dorosłych rozpoczyna się od 150 mg 3 razy dziennie. Dawkę tę stopniowo podwyższa się do dawki podtrzymującej 300 mg 3 razy dziennie. Tabletki należy zażywać po jedzeniu i popijać obficie. Dawkę dla dzieci ustala lekarz pediatra. Zastrzyki wykonuje wyłącznie służba zdrowia, która udziela bliższych informacji o leku.
Ograniczone doświadczenia ze stosowaniem leku w okresie ciąży, należy zatem zasięgnąć opinii lekarza w razie zamiaru stosowania Rytmonormu podczas ciąży.
Preparat przenika do mleka matki. Zamiar stosowania leku podczas karmienia piersią należy omówić z lekarzem.
drażetki pediatryczne 10 mg a 500 szt.; tabletki powlekane 150 mg a 25 szt., a 50 szt.; tabletki powlekane 300 mg a 25 szt., a 50 szt.; iniekcje 3,5 mg/ml a 5 ampułek po 10 ml.
Reklama
Reklama

KONTAKT NaszeLeki.pl ® ©