Reklama
OPIS LEKU
SARIDON
tabletki
PARACETAMOLUM + PROPYPHENAZONUM + COFFEINUM
Bóle różnego pochodzenia, m. in. migrena, zapalenie korzonków nerwowych, bóle reumatyczne, bóle zębów, zapalenie stawów, postrzał, rwa kulszowa, bóle po operacjach chirurgicznych.


Saridon zawiera paracetamol i propyfenazon, dwie substancje działające przeciwbólowo i przeciwgorączkowo oraz małą dawkę kofeiny, która nasila działanie paracetamolu.
Saridon jest skutecznym lekiem przeciwbólowym w bólu głowy, bólu zęba, bólu miesiączkowym, bólu reumatycznym, bólu pooperacyjnym.
Stosuje się go również w przypadku bólu i gorączki związanych z przeziębieniem i grypą.
Propyfenazon działa przeciwgorączkowo i przeciwbólowo. Jego działanie jest silniejsze niż kwasu acetylosalicylowego. Propyfenazon nie wykazuje takiej samej szkodliwości jak aminofenazon. Paracetamol działa przeciwgorączkowo i przeciwbólowo, rozkurczająco; wzmacnia działanie propyfenazonu. Kofeina ma działanie orzeźwiające, podnoszące nastrój; występuje naturalnie w kawie i herbacie. Lek ma silniejsze działanie przeciwbólowe aniżeli kwas acetylosalicylowy, a efekt jego działania utrzymuje się dłużej.
Pełny efekt działania leku następuje po 1 godzinie od momentu jego zastosowania.
substancje czynne - propyfenazon, paracetamol, kofeina

Jedna tabletka zawiera
substancje czynne: paracetamol 250 mg, propyfenazon 150 mg, kofeina 50 mg
substancje pomocnicze: hydroksypropylometyloceluloza, celuloza mikrokrystaliczna, Esma-spreng (kazeina), skrobia kukurydziana, talk, stearynian magnezu, koloidalny dwutlenek krzemu.
Leku nie wolno podawać pacjentom z niewydolnością nerek lub wątroby, w uczuleniu na pochodne pirazolonu oraz w zbyt niskim poziomie granulocytów we krwi. SARIDON nie wolno podawać w uczuleniu na którykolwiek z jego składników. Leku nie należy stosować w okresie klimakterium, ani u osób w podeszłym wieku. Preparat nie nadaje się do systematycznego stosowania.
Nawet małe dawki propyfenazonu mogą wywołać uszkodzenie szpiku kostnego. Nadwrażliwość na lek występuje dość często i objawia się podwyższoną temperaturą, bólem gardła, owrzodzeniami błon śluzowych oraz uogólnionymi zakażeniami.
Należy bezwzględnie unikać alkoholu w okresie leczenia SARIDON, gdyż alkohol wzmaga jego działanie i zachodzi ryzyko poważnego uszkodzenia wątroby.
Oczekiwany skutek leczenia może ulec zmianie, jeśli SARIDON stosuje się jednocześnie z innymi lekami. Zamiar stosowania SARIDON z innymi lekami należy omówić z lekarzem.


Przeciwwskazaniem do stosowania preparatu Saridon są:

* nadwrażliwość na pyrazolony lub pochodne tych związków (nadwrażliwość na fenazon, propyfenazon, aminofenazon, metamizol zawarte w innych produktach)
* nadwrażliwość na fenylbutazon zawarty w innych produktach
* nadwrażliwość na paracetamol, kwas acetylosalicylowy lub kofeinę
* wrodzony niedobór dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej
* ostra porfiria wątrobowa
* alkoholizm
* ciężka niewydolność wątroby
* ciężka niewydolność nerek

Preparatu Saridon nie należy podawać dzieciom poniżej 12 lat.


* preparatu nie należy stosować długotrwale ani w dawkach większych niż zalecane. Długotrwałe przyjmowanie środków przeciwbólowych zawierających paracetamol może w rzadkich przypadkach spowodować nieodwracalną niewydolność nerek.
* lek należy stosować ostrożnie (zmniejszenie dawki lub czasu przyjmowania dawek) u osób z niewydolnością nerek lub wątroby, zespołem Gilberta (łagodną żółtaczką spowodowaną niedoborem glukuronylotransferazy), zaburzeniami hematopoezy.
* u osób głodzonych i regularnie pijących alkohol istnieje szczególne ryzyko uszkodzenia wątroby.
* w czasie stosowania preparatu nie należy pić alkoholu.
Lek może spowodować uszkodzenie wątroby, nerek, zaburzenia przewodu pokarmowego, bóle i zawroty głowy, odczyny alergiczne w postaci wysypki.


Podczas stosowania preparatu Saridon sporadycznie mogą pojawić się działania niepożądane, takie jak wysypka skórna, pokrzywka, świąd, zaczerwienienie, obrzęk naczynioruchowy. Mogą również wystąpić zaburzenia żołądkowo-jelitowe (pieczenie, nudności, wymioty)
Istnieją również nieliczne doniesienia o wystąpieniu reakcji anafilaktoida1nych lub wstrząsu anafilaktycznego oraz przypadków trombocytopenii, leukopenii, agranulocytozy i pancytopenii powodowanych przez paracetamol i propyfenazon.
Dzieci powyżej 6 roku życia - H tabletki 3 razy dziennie; dorośli - 1 tabletka 3 razy na dzień.


Zaleca się następujące dawkowanie:
dorośli 1-2 tabletki, młodzież w wieku 12-16 lat 1 tabletka, do trzech razy na dobę. Tabletki należy popić dużą ilością wody lub innego płynu.
Leku nie należy przyjmować dłużej niż jeden tydzień ani w dawkach większych niż zalecane.
Istnieje prawdopodobieństwo, że preparat oddziałuje na płód. Nie należy stosować leku w okresie ciąży. Nie wiadomo czy lek przenika do mleka matki. Zamiar stosowania leku w okresie karmienia dziecka piersią należy omówić z lekarzem.


Preparatu Saridon nie należy stosować w okresie ciąży i karmienia piersią.
tabletki 10 szt., 250 szt.

10, 20 tabletek
Lek należy przechowywać w temperaturze do 30°C.
Lek należy przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci!
Nie należy stosować leku po upływie terminu ważności podanego na opakowaniu.
W razie pytań lub wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
N02BE
Należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, nawet tych, które wydawane są bez recepty.
W przypadku równoczesnego przyjmowania niżej wymienionych leków możliwe jest ryzyko wystąpienia interakcji:
leki stymulujące aktywność enzymów wątrobowych (np. fenobarbital, fenytoina, karbamazepina), rifampicyna, chloramfenikol, doustne leki przeciwzakrzepowe z grupy kumaryny, niesteroidowe, leki przeciwzapalne, AZT (zydowudyna).
Preparat nie powoduje upośledzenia zdolności prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn.
Reklama
Reklama

KONTAKT NaszeLeki.pl ® ©