Reklama
OPIS LEKU
SERACTIL
tabletki powlekane, 300 i 400 mg
Substancją czynną preparatu Seractil jest deksibuprofen
[S(+)-ibuprofen] działający przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwgorączkowo.
Deksibuprofen jest jednym z dwóch enancjomerów racemicznego ibuprofenu, składającego się w 50% z S(+)-ibuprofenu i w 50% z R(-)-ibuprofenu. Działanie farmakologiczne wykazuje jedynie S(+)-ibuprofen, dlatego preparat Seractil, zawierający wyłącznie aktywną postać leku, umożliwia zmniejszenie dawki
w stosunku do racemicznego ibuprofenu.
Deksibuprofen jest dobrze wchłaniany z przewodu pokarmowego. Początek działania występuje po kilkunastu minutach od chwili podania. Maksymalne działanie obserwuje się po 1 - 2 godzinach. Czas działania leku wynosi około 4 godzin.
Jedna tabletka powlekana zawiera:
substancję czynną: deksibuprofen 300 mg / 400 mg
substancje pomocnicze: celulozę mikrokrystaliczną, sól wapniową karboksy-metylocelulozy, talk, hydroksypropylometylocelulozę, dwutlenek tytanu, trójoctan glicerolu i glikol polietylenowy.
1. Bóle w schorzeniach reumatycznych, miedzy innymi w:

* reumatoidalnym zapaleniu stawów,
* zesztywniającym zapaleniu stawów kręgosłupa,
* młodzieńczym zapaleniu stawów,
* reumatyzmie pozastawowym,
* chorobie zwyrodnieniowej stawów.

2. Objawowe leczenie bólu głowy, zębów, bólów menstruacyjnych, bólów pourazowych; po zranieniach, operacjach.
Pomocniczo lek stosuje się w infekcjach grypowych i przeziębieniach, przebiegających z bólami głowy.
Szczególnie ostrożnie należy stosować Seractil u pacjentów z astmą oskrzelową oraz innymi przewlekłymi chorobami dróg oddechowych, a także u osób ze skłonnością do alergii. Lek należy ostrożnie stosować u osób z ciężką niewydolnością wątroby i nerek oraz serca, również w nadciśnieniu nie poddającym się leczeniu.
Przed zastosowaniem leku u pacjentów z toczniem układowym lub innymi chorobami autoimmunologicznymi należy skonsultować się z lekarzem.
Podczas długotrwałego stosowania preparatu Seractil należy wykonywać zalecone przez lekarza badania laboratoryjne. Lek ten może wpływać na wyniki niektórych
z nich.
W przypadku wystąpienia nagłych, intensywnych dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, bólów i zawrotów głowy, zaburzeń widzenia lub słuchu, obrzęków, należy przerwać przyjmowanie leku i natychmiast skonsultować się z lekarzem.
Seractil jest na ogół dobrze tolerowany. Działania niepożądane występują rzadko i ustępują szybko po odstawieniu leku. Objawiać się mogą nudnościami, wymiotami, bólami brzucha, biegunką, zaparciami, krwawieniami z przewodu pokarmowego, bólami i zawrotami głowy, drażliwością, szumem w uszach, swędzeniem i zaczerwienieniem skóry, obrzękami kończyn.
Długotrwałe leczenie dużymi dawkami może niekiedy powodować silne bóle brzucha, uaktywnienie choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy oraz krwawienia
z przewodu pokarmowego. Wystąpić może bezsenność, depresja, dezorientacja, ospałość, odwracalne zaburzenia wzroku i słuchu, zaburzenia krwiotworzenia, gorączka, duszności z obniżeniem ciśnienia krwi, zaburzenia czynności wątroby, uszkodzenie nerek. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek działań niepożądanych podczas przyjmowania preparatu Seractil, należy bezzwłocznie skonsultować się
z lekarzem.
Tabletki Seractil połykać bez rozgryzania, najlepiej podczas posiłku, popijając płynem. Dawkę preparatu Seractil należy uzależnić od reakcji pacjenta na lek i stosować najmniejszą skuteczną dawkę.

* Dorośli: zwykle zaleca się stosowanie 3 lub 4 razy na dobę po 1 tabletce 300 mg lub 400 mg (lub odpowiednio więcej tabletek o mniejszej zawartości substancji czynnej, tj. Seractil 200 mg). Maksymalna dawka dobowa leku wynosi 1200 mg i należy ją przyjmować w 3 do 4 dawkach podzielonych. U osób w wieku powyżej 65 lat lek stosować ostrożnie.
* Dzieci i młodzież w wieku 8 ? 16 lat: Nie stosuje się leku Seractil w dawce 300 i 400 mg.
W okresie ciąży lek można stosować jedynie w przypadku zdecydowanej konieczności. Nie stosować podczas ostatnich 3 miesięcy ciąży, bez zalecenia lekarza, gdyż lek może powodować wady rozwojowe płodu i komplikacje podczas porodu. Deksibuprofen jest w nieznacznym stopniu wydzielany z mlekiem matki, dlatego nie należy stosować preparatu w czasie karmienia piersią.
Tabletki 300 mg w kartonikach po 10,30 oraz 60 tabletek. Tabletki 400 mg w kartonikach po 10,30 oraz 60 tabletek.
M01AE
Nadwrażliwość na deksibuprofen i ibuprofen lub na pozostałe składniki leku, a także na inne niesteroidowe leki przeciwzapalne, czynna choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy oraz skaza krwotoczna. Nie stosować u dzieci do lat 7.
W czasie stosowania preparatu Seractil nie należy przyjmować innych leków bez konsultacji z lekarzem. Deksibuprofen nasila działanie leków przeciwzakrzepowych (głównie z grupy pochodnych kumaryny i heparyny oraz niektórych innych inhibitorów agregacji płytek). Nasila działanie, również niepożądane, wywołane przez inne środki przeciwreumatyczne. Nasila działanie doustnych środków przeciwcukrzycowch (głównie pochodnych sulfonylomocznika), a także fenytoiny, digoksyny, soli litu oraz środków moczopędnych oszczędzających potas. Zwiększa toksyczność metotreksatu. Równoczesne stosowanie glikokortykosteroidów zwiększa ryzyko wystąpienia krwawień z żołądka i jelit oraz nawrotu choroby wrzodowej.
Deksibuprofen osłabia działanie spironolaktonu, furosemidu oraz leków stosowanych w nadciśnieniu tętniczym. Probenecid i sulfinpyrazon zwalniają eliminację deksibuprofenu i wydłużają czas jego działania. Alkohol nasila działanie deksibuprofenu i jednocześnie obniża tolerancję żołądkową na ten lek. Kwas salicylowy i jego pochodne zmniejszają efekt przeciwzapalny leku; preparatów tych nie należy stosować równocześnie.
W przypadku przedawkowania lub zatrucia należy usunąć lek z przewodu pokarmowego nie dopuszczając do jego dalszego wchłaniania. W tym celu można kilkakrotnie podać węgiel leczniczy po czym, zależnie od stanu chorego, zastosować odpowiednie leczenie objawowe.
Seractil nie ogranicza zdolności do prowadzenia pojazdów mechanicznych, jednak u osób, u których wystąpią działania niepożądane, takie jak zawroty głowy lub uczucie zmęczenia należy się liczyć z możliwością ograniczenia zdolności do szybkiej reakcji, a w konsekwencji obniżeniem zdolności do kierowania pojazdami mechanicznymi i obsługiwania urządzeń mechanicznych.
Reklama
Reklama

KONTAKT NaszeLeki.pl ® ©