Reklama
OPIS LEKU
SILIMAX
kapsułki 70 mg
Sylimaryna - wyciąg z owocu ostropestu, zawiera pochodne flawonolu (sylibininę, sylidiaminę i sylikrystynę). Sylimaryna stabilizuje błony komórkowe hepatocytów wątrobowych, chroni komórki wątroby przed działaniem związków toksycznych.
Działanie preparatu tłumaczy się pobudzeniem zdolności regenerujących wątrobę.


Właściwości farmakodynamiczne:
Działanie sylimaryny oparte jest o dwa zasadnicze mechanizmy. W pierwszym z nich sylimaryna powoduje zmianę zewnętrznej struktury błony komórkowej hepatocytów, w ten sposób, że substancje
toksyczne dla wątroby nie mogą przeniknąć do wnętrza komórki. Mechanizm drugi opiera się o stymulowanie przez sylimarynę aktywności nukleolarnej polimerazy A i w rezultacie wzmożenia
rybosomalnej syntezy białek, następuje pobudzenie zdolności regeneracyjnej wątroby, tworzenie się nowych hepatocytów oraz stymulacja procesorów enzymatycznych. Ponadto sylimaryna powoduje
poprawę niektórych wskaźników biochemicznych czynności wątroby. U chorych z przewlekłym zapaleniem wątroby, sylimaryna wywołuje wzrost stężenia albumin w surowicy krwi i normalizację zwiększonej aktywności aminotransferazy alaninowej i asparaginianowej oraz fosfatozy alkalicznej i stężenia bilirubiny. U chorych z marskością wątroby sylimaryna powoduje wzrost stężenia albumin w surowicy krwi, zmniejszenie lub ustąpienie żółtaczki oraz obniżenie aktywności aminotransferazy alaninowej i asparaginianowej oraz fosfatazy alkalicznej. U chorych następuje duża poprawa subiektywna, poprawia się łaknienie, zmniejszają się wzdęcia i uczucie ciężaru w nadbrzuszu.


Właściwości farmakokinetyczne:
Preparat z sylimaryną jest podawany drogą doustną. Wchłania się z przewodu pokarmowego. Głęboko wnika w metabolizm komórki wątrobowej i jest od lat jednym z lepszych leków jakimi dysponujemy w szczególności w zakresie przewlekłych schorzeń i uszkodzeń wątroby.
Stany po uszkodzeniach wątroby spowodowanych zewnętrznymi czynnikami toksycznymi (np. alkoholem, tetrachlorkiem węgla, środkami ochrony roślin, toluenem, ksylenem). Wspomagającą w zaburzeniach czynności wątroby i w przewlekłych stanach zapalnych wątroby.
Lek nie nadaje się do leczenia ostrych zatruć. Nie przeprowadzono stosownych badań odnośnie stosowania sylimaryny u dzieci, dlatego nie zaleca się stosowania leku u dzieci poniżej 12-go roku życia.


W przypadku wystąpienia objawów żółtaczki (jasnego do ciemnożółtego zabarwienia skóry, zabarwienie na żółto białkówki oka) należy zasięgnąć porady lekarza.
W odosobnionych przypadkach podczas leczenia sylimaryna może wykazywać słabe działanie przeczyszczające.
Dorośli i dzieci powyżej 12 lat: Jeżeli lekarz nie zleci inaczej: 1 kapsułka trzy razy dziennie po posiłku lub według wskazań lekarza, przy czym dawka minimalna wynosi 200mg na dobę, a maksymalna 400mg w przeliczeniu na sylibininę. Okres stosowania leku skonsultować z lekarzem. Trwa on kilku tygodni do kilku miesięcy z przerwami. Lek jest skuteczny w przypadku systematycznego stosowania. Terapia lekiem nie odnosi skutków jeśli w czasie jej stosowania nie unika się szkodliwych dla wątroby środków np. alkoholu.
Nie udokumentowano dostatecznie bezpieczeństwa stosowania leku w okresie ciąży i karmienia piersią.
Lek nie jest przeznaczony do leczenia w okresie ciąży i karmienia piersią.
30 kapsułek - (w pojemniku farmaceutycznym z tworzywa sztucznego lub w blistrze w opakowaniu kartonowym).
Lek przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci.
Przechowywać w temperaturze od 15 do 25°C
Chronić przed światłem i wilgocią.
Uczulenie na lek.
Nie stwierdzono interakcji z innymi lekami.
Lek stosowany zgodnie z zaleceniami nie wpływa na zdolność kierowania pojazdami mechanicznymi, obsługę maszyn i sprawność psychofizyczną.
Reklama
Reklama

KONTAKT NaszeLeki.pl ® ©