Reklama
Encyklopedia leków
OPIS LEKU
SULFASALAZIN; SULFASALAZIN EN
tabletki powlekane 500 mg
Sulfasalazin stosuje się w leczeniu stanów zapalnych jelit, zwłaszcza wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego, chorobie Leśniowskiego-Crohna, w celu zatrzymania uporczywych biegunek oraz zapobiegania ich nawrotom.
Sulfasalazin działa przeciwzapalnie głównie na błonę śluzową w stanach zapalnych jelit. Działanie leku nie jest do końca wyjaśnione w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów.


Lek o działaniu przeciwzapalnym. Działa immunosupresyjnie głównie w obrębie tkanki łącznej, ścianie jelit i w płynach surowiczych, prawdopodobnie wiąże również wolne rodniki tlenowe. Lepiej znane są jej metabolity działające miejscowo w ścianie jelit i układowo, które hamowują cykliczną oksygenazę i oksygenazę lipidową zapobiegając syntezie prostaglandyn, leukotrienów i innych mediatorów zapalenia.
substancja czynna - salazosulfapyridine

1 tabl. lub tabl. powl. EN zawiera 500 mg sulfasalazyny.
* Zaostrzenia i remisja wrzodziejącego zapalenia jelita grubego i odbytnicy.
* Zaostrzenia choroby Leśniowskiego-Crohna.
* Reumatoidalne zapalenie stawów nie reagujące na niesterydowe leki przeciwzapalne (NLPZ).
Preparatu nie wolno podawać pacjentom uczulonym na sulfonamidy, salicylany (Aspiryna) lub pacjentom cierpiącym na zwiększone wydalanie barwników krwi (porfirię). Osoby cierpiące na niedomogę nerek, wątroby, alergię, astmę lub niedobór enzymu - dehydrogenazy glukozo-6- fosforanowej powinni powiadomić o tym lekarza przed rozpoczęciem kuracji Sulfasalazinem. Przed rozpoczęciem kuracji należy zbadać morfologię krwi, które to badanie należy przeprowadzać regularnie w czasie leczenia.
Preparat może spowodować żółte zabarwienie skóry, a nawet szkieł kontaktowych. Oczekiwany skutek leczenia może ulec zmianie, jeśli Sulfasalazin stosuje się jednocześnie z innymi lekami. Zamiar stosowania innych leków podczas kuracji preparatem należy omówić z lekarzem.


Ostrożnie u pacjentów z niewydolnością nerek lub wątroby, astmą oskrzelową i alergiami. Możliwa jest nadwrażliwość krzyżowa u osób nadwrażliwych na furosemid, tiazydowe leki moczopędne, pochodne sulfonylomocznika i antagonistów dehydratazy węglanowej. Zaleca się okresowe badania krwi (pełna morfologia z rozmazem; w początkowym okresie leczenia 1-2 x na m-c, a następnie co 3-6 m-cy), badanie moczu u pacjentów z niewydolnością nerek, kontrolę czynności wątroby oraz prawidłowe nawodnienie pacjenta.
>1/100
- Mdłości, bóle brzucha.
- Brak apetytu.
- Lekkie podwyższenie temperatury ciała.
- Wysypka, świąd, bóle głowy.
- Objawy te można złagodzić zmniejszając dawkę na kilka dni, jednak nie należy tego robić bez porozumienia z lekarzem.
- Preparat zmniejsza wydzielanie spermy. Po zakończeniu kuracji następuje normalizacja wydzielania spermy.

1/1000- <1/1000
- Zmiany w obrazie krwi, zmniejszenie liczby białych ciałek krwi, zmniejszenie liczby trombocytów (płytek krwi), zmiany w funkcji szpiku kostnego.
- Złośliwa anemia.
- Bóle stawów.
- Zmiany w pracy trzustki, nerek, wątroby oraz centralnego systemu nerwowego.
- W rzadkich razach reakcje uczuleniowe, objawiające się nadwrażliwością na promienie ultrafioletowe, obrzękiem twarzy, dusznością, kaszlem, zmęczeniem, gorączką i uporczywymi mdłościami.
W razie zaobserwowania takich objawów należy leczenie przerwać i skontaktować się z lekarzem.


Często:
zaburzenia żołądkowo-jelitowe, utrata apetytu, gorączka, bóle głowy, rumień, świąd, przemijająca oligospermia.

Rzadko:
zmiany we krwi (niedokrwistość hemolityczna, leukopenia, trombocytopenia, niedokrwistość megaloblastyczna, niedokrwistość aplastyczna), zaburzenia o.u.n. (zawroty głowy, zaburzenia snu, depresja), układu moczowego (białkomocz, krwiomocz, kryształy w moczu) oraz reakcji skórnych (pomarańczowożółte zabarwienie skóry).

Bardzo rzadko: aseptyczne zapalenie opon mózgowych, agranulocytoza, zapalenie wątroby, zapalenie trzustki, neuropatia obwodowa, pokrzywka, złuszczające zapalenie skóry, zespół Stevens-Johnsona, zespół nerczycowy, duszność, kaszel, nacieki w tkance płucnej, zwłókniające zapalenie pęcherzyków płucnych, bóle stawów, obrzęki twarzy, nadwrażliwość na światło. Może dojść do wzrostu stężenia bilirubiny i aktywności amylazy, fosfatazy alkalicznej oraz aminotransferaz w surowicy.
Dawkę ustala lekarz. Zazwyczaj kuracja jest długotrwała. Należy ściśle stosować się do zaleceń lekarza, w przeciwnym razie może nastąpić nasilenie lub nawrót choroby. Tabletki należy w miarę możliwości zażywać zawsze o tej samej porze dnia najlepiej w trakcie jedzenia - przerwa nocna nie powinna być dłuższa niż 8 godzin.


Wrzodziejące zapalenie jelita grubego i odbytnicy: dorośli, ostra postać choroby 4-8 g/dobę, leczenie podtrzymujące remisję - stopniowe zmniejszanie dawki do 2 g/dobę - czas leczenia jest nieokreślony, dzieci >2 lat, ostra postać choroby 40-60 mg/kg mc./dobę, leczenie podtrzymujące remisję 20-30 mg/kg mc./dobę. Choroba Leśniowskiego-Crohna: dorośli, ostra postać choroby 4-8 g/dobę, leczenie podtrzymujące remisję - stopniowe zmniejszanie dawki do 2 g/dobę - czas leczenia jest nieokreślony, dzieci >2 lat, ostra postać choroby 40-60 mg/kg mc./dobę, leczenie podtrzymujące remisję 20-30 mg/kg mc./dobę. Reumatoidalne zapalenie stawów: dorośli, przez pierwszy tydzień 500 mg/dobę, następnie dawkę stopniowo zwiększać w ciągu 4 tyg. do 2 g/dobę, dawka max. 3 g/dobę w 3-4 dawkach podzielonych. Działanie leku pojawia się po 6-10 tyg. leczenia i powinno trwać co najmniej 6 m-cy.
Nie stwierdzono jakiegokolwiek szkodliwego wpływu preparatu na płód.
Sulfasalazin przenika do mleka matki. Zamiar stosowania leku podczas karmienia piersią należy omówić z lekarzem.


W ciąży można stosować lek tylko w razie zdecydowanej konieczności i w najmniejszych dawkach skutecznych (kat. B). Nie zaleca się jego stosowania w III trymestrze ciąży (lek może wypierać u noworodków bilirubinę z jej połączeń z białkami osocza i doprowadzać do żółtaczki jąder podkorowych). Nie zaleca się w laktacji (działanie sulfasalazyny u dzieci nie jest dostatecznie przebadane).
tabletki powlekane 500 mg a 100 szt.

50 lub 100 sztuk
A07EC
* Nadwrażliwość na sulfasalazynę oraz sulfonamidy i salicylany.
* Ostra porfiria oraz granulocytopenia.
* Niedrożność dróg moczowych lub jelit.
* Nie należy stosować leku u dzieci <2 rż.
Sulfasalazyna zmniejsza wchłanianie kwasu foliowego i digoksyny.
Nudności, wymioty i bóle brzucha, nawet mogą wystąpić: bezmocz, krystaluria, krwiomocz oraz objawy podrażnienia o.u.n. (drgawki). Postępowanie: zapobieganie wchłanianiu leku (wywoływanie wymiotów, płukanie żołądka, wlewy doodbytnicze), alkalizacja moczu, podawanie dużej ilości płynów dożylnie. W przypadku bezmoczu lub uszkodzenia nerek należy ograniczyć podaż płynów i elektrolitów. Skuteczność leczenia można weryfikować kontrolując stężenie sulfapirydyny w surowicy.
Należy przyjmować z posiłkiem. Mocz może mieć pomarańczowo-żółte zabarwienie.
Reklama
Reklama

KONTAKT NaszeLeki.pl ® ©