Reklama
OPIS LEKU
SYNTOCINON
aerozol 4 j.m./dawkę; iniekcje 10 j.m./ml; 5 j.m./ml; 1 j.m./ml
Iniekcje. Wywołanie porodu w wypadkach przenoszenia, w przedwczesnym odpłynięciu wód płodowych. Pobudzenie zbyt słabej akcji porodowej. W wyłyżeczkowywaniu jamy macicy w celu wywołania skurczu macicy, zwłaszcza przy krwawieniu z dróg rodnych. Po wydobyciu dziecka przy cięciu cesarskim. Aerozol. Pobudzenie laktacji. Przeciwdziałanie zbytniemu gromadzeniu się mleka w gruczołach mlecznych i zapobieganie ewentualnym procesom zapalnym w sutkach Ułatwienie opróżnienia sutków w czasie karmienia.
Syntocinon stymuluje siłę i częstotliwość skurczów macicy (bóli porodowych) w czasie porodu oraz przyspiesza obkurczanie się macicy po porodzie. Syntocinon wpływa również stymulująco na gruczoły mleczne i ułatwia wydzielanie się mleka. Mleko zaczyna się wydzielać z gruczołów mlecznych w 5 minut po zastosowaniu preparatu w aerozolu. Zastrzyk zaczyna działać na mięsień macicy w 5-10 minut po jego podaniu.
substancja czynna - oxytocin
Syntocinonu nie wolno podawać jeśli zachodzą mechaniczne przeszkody w porodzie (dysproporcja między główką oraz szyjką macicy). Gdy poród drogami natury nie jest wskazany lub możliwy, w nadmiernym rozciągnięciu macicy w ciąży mnogiej, u starszych wieloródek, po wcześniej przebytym cesarskim cięciu i operacjach na macicy. W zagrażającej zamartwicy płodu, gdy nie przewiduje się szybkiego zakończenia porodu. Leku nie wolno stosować w uczuleniu na oxitocinę. Nie wolno stosować aerozolu oraz zastrzyków jednocześnie.
Iniekcje.
1/100- 1/1000
- Zatrzymanie wody w ustroju - zatrucie wodne z bólem głowy i mdłościami.

<1/1000
- Reakcje uczuleniowe.
- Zaczerwienienie skóry.
- Pokrzywka.
- Obrzmienie tchawicy.

Aerozol.
<1/1000
- Skórne reakcje uczuleniowe.
- Bóle głowy.
- Mdłości.
Dawkę ustala lekarz. Preparat stosuje się wyłącznie w lecznictwie zamkniętym. Zastrzyki w formie wlewów wykonuje wyłącznie służba zdrowia, która udziela bliższych informacji o leku.
Aerozol należy stosować na 5 minut przed zamierzonym karmieniem dziecka. Przed użyciem aerozolu należy wysiąkać nos. Nowo otwarte opakowanie aerozolu należy odpowietrzyć przez kilkakrotne naciśnięcie pompki. Podczas użycia aerozolu wskazana jest pozycja siedząca z głową odchyloną do tyłu. Wprowadzić zakończenie rozpylacza do nosa i raz nacisnąć.
Przedawkowanie leku może spowodować zwolnienie akcji serca płodu, gwałtowne skurcze macicy, pęknięcie macicy, śmierć dziecka.
Preparat przenika do mleka matki, lecz jego oddziaływanie na karmione dziecko jest mało prawdopodobne.
aerozol 4 j.m./dawkę a 5 ml (50 dawek); iniekcje 5 j.m./ml a 5 ampułek po1 ml; iniekcje1 j.m./ml a 5 ampułek po 2 ml.
Aerozol można przechowywać w temperaturze pokojowej.
Preparat zachowuje ważność w ciągu 1 miesiąca od otwarcia opakowania.
Reklama
Reklama

KONTAKT NaszeLeki.pl ® ©