Reklama
OPIS LEKU
TAZOCIN
iniekcje 2,25 g ; 4,5 g
Infekcje dolnych dróg oddechowych. Zakażenia w obrębie jamy brzusznej i miednicy małej, zakażenia układu moczowego, zakażenia kości i stawów, skóry i tkanek miękkich. Posocznica. Leczenie pacjentów z neutropenią, w skojarzeniu z antybiotykami aminoglikozydowymi.
W skład preparatu wchodzą piperacylina, która jest półsyntetyczną penicyliną oraz tazobaktam- substancja silnie hamująca aktywność beta-laktamaz. Beta-laktamazy, są enzymami wytwarzanymi przez bakterie w celach obronnych. Tazocin hamuje również inne enzymy bakterii przyczyniające się do ich oporności na antybiotyki. W wyniku połączenia obu substancji otrzymano antybiotyk o szerokim spektrum działania, skuteczny wobec bakterii tlenowych oraz beztlenowych zarówno Gram-dodatnich, jak i Gram-ujemnych. Preparat nie jest absorbowany po doustnym podaniu, dlatego też podaje się go wyłącznie w zastrzykach zarówno dożylnych wstrzykiwanych powoli, we wlewie, albo bardzo głęboko domięśniowo.
substancje czynne - piperacillin, tazobactam
Leku nie wolno podawać pacjentom uczulonym na którykolwiek ze składników Tazocinu, a także w uczuleniu na na antybiotyki beta-laktamowe. Lek podaje się ostrożnie pacjentom z zaburzoną funkcją nerek. Oczekiwany skutek leczenia może ulec zmianie w razie podawania innych leków łącznie z preparatem. Jednoczesne podawanie metotrexatu wymaga modyfikacji dawki Tazocinu.
>1/100
- Bóle głowy.
- Biegunka.
- Zmiana w pracy wątroby, wzrost transaminaz.

<1/1000
- Mdłości i wymioty.
- Reakcje alergiczne.

>1/1000
- Gorączka.
- Uczucie zmęczenia.
- Bolesność w miejscu podania leku.
- Bóle i słabość mięśni.
- Spadek liczby białych ciałek krwi oraz płytek krwi.
- Spadek ciśnienia tętniczego.
- Suchość błon śluzowych jamy ustnej.
- Zaparcie.
- Wzmożone pocenie się oraz wysypka.
- Halucynacje.
Dawkę ustala lekarz. Zazwyczaj dorosłym oraz dzieciom powyżej 12 roku życia 4000 mg co 8 godzin. Maksymalna dawka dobowa wynosi 18000 mg. W zaburzonej funkcji nerek dawka jest znacznie zredukowana
W okresie ciąży lub karmienia o podaniu preparatu musi za decydować lekarz.
iniekcje 2,25 g 1 fiolka; iniekcje 4,5 g 1 fiolka.
Płyn przygotowany do zastrzyku zachowuje ważność przez 6 godzin w temperaturze pokojowej lub 24 godziny w lodówce.
Reklama
Reklama

KONTAKT NaszeLeki.pl ® ©