Reklama
OPIS LEKU
TENORMIN
tabletki 100 mg. - wycofany z obrotu
Wysokie ciśnienie krwi, angina pectoris (choroba naczyń wieńcowych), nieregularna praca serca, stan ostry zawału serca.
Tenormin jest tzw. selektywnym blokerem receptorów beta1 w sercu.
Oznacza to, że lek blokuje wybiórczo działanie hormonów stressu (noradrenaliny) zarówno w sytuacjach napięcia psychicznego, jak i wysiłku fizycznego. Prowadzi to do zwolnienia akcji serca (pulsu) oraz zmniejszenia objętości krwi pompowanej na minutę, co z kolei prowadzi do obniżenia ciśnienia krwi. Zredukowana praca serca zapobiega skurczom naczyń wieńcowych, który pojawia się w sytuacji nadwerężenia serca na tle psychicznym lub fizycznym. W dawkach zalecanych Tenormin nie oddziałuje na pracę oskrzeli, tak że lek może być stosowany u pacjentów cierpiących na astmę.
W leczeniu wysokiego ciśnienia stosuje się czasami obok Tenorminu również środki moczopędne oraz preparaty rozkurczające naczynia krwionośne.
W leczeniu anginy pectoris Tenormin podaje się czasami łącznie z nitrogliceryną.
substancja czynna - atenolol.
Leku nie należy podawać w nieleczonej niewydolności serca, w bloku serca (zaburzeniach w systemie przewodzenia impulsów w sercu), lub w zbyt wolnej akcji serca. Pacjenci cierpiący na trudno kontrolowaną cukrzycę, astmę lub inne poważne trudności w oddychaniu, chromanie przestankowe oraz poważnie uszkodzone nerki powinni powiadomić o tym lekarza przed rozpoczęciem kuracji Tenorminem.
Istotne jest również poinformowanie personelu służby zdrowia o fakcie zażywania Tenorminu przed ewentualnym zastosowaniem narkozy.
Oczekiwany skutek leczenia może ulec zmianie, jeśli preparat stosuje się jednocześnie z innymi lekami. Ewentualne stosowanie innych leków podczas kuracji Tenorminem powinno być przekonsultowane z lekarzem.
1/100- Zmęczenie lub słabość mięśni, które to objawy pojawiają się na początku leczenia i mają charakter przejściowy - zanikają w trakcie kontyuowania kuracji. Zimne kończyny, powolna akcja serca. Mdłości, biegunka.
1/1000- Zaburzenia snu.
<1/1000- Ból głowy, koszmarne sny, przygnębienie. Reakcje skórne - wysypka, zaczerwienienie skóry, wypadanie włosów, zmniejszone wydzielanie gruczołów łzowych, nadmierne pocenie się. Zmniejszenie liczby białych ciałek krwi, niedomoga serca, blok serca.
Dawkę ustala lekarz. Zazwyczaj dawka dla pacjenta dorosłego wynosi 50 lub 100 mg raz dziennie
Istnieje prawdopodobieństwo, że preparat oddziałuje na płód. Nie wolno zażywać leku w okresie ciąży.
Preparat przenika do mleka matki. Zamiar stosowania leku podczas karmienia piersią należy jednak przedyskutować z lekarzem.
tabletki 100 mg a 28 szt., a
50 szt.
Reklama
Reklama

KONTAKT NaszeLeki.pl ® ©