Reklama
OPIS LEKU
THIOCODIN
tabletki
CODEINE PHOSPHATE + SULPHOGAIACOL
Suchy i męczący kaszel różnego pochodzenia.
Thiocodin jest preparatem złożonym. Kodeina działa hamująco na ośrodek kaszlu w mózgu, a ponadto przeciwbólowo i uspokajająco. Gwajakol zwiększa wydzielanie śluzu w drogach oddechowych i ułatwia odkasływanie.


* Lek przeciwkaszlowy.
* Hamując odruch kaszlowy zmniejszaja napady kaszlu.
* Sulfogwajakol jest lekiem wykrztuśnym, który zwiększa wydzielanie gruczołów oskrzelowych poprzez drażnienie błony śluzowej żołądka (działanie pośrednie) i oskrzeli (działanie bezpośrednie).
* Sulfogwajakol ułatwia przesuwanie upłynnionej wydzieliny w świetle oskrzeli i jej odkrztuszenie.
* Kodeina uzyskuje maks. stężenie we krwi w ciągu 1-2 h, czas trwania efektu przeciwkaszlowego utrzymuje się do 4-8 h.
substancje czynne - codeinum phosphoricum, sulfoguaiacolum

1 tabl. zawiera 15 mg fosforanu kodeiny i 300 mg sulfogwajakolu.
Leczenie suchego, uporczywego kaszlu.
Leku nie należy podawać w wilgotnym kaszlu u niemowląt do 1 roku życia. Lek może powodować uzależnienie. Pacjenci cierpiący na astmę powinni powiadomić o tym lekarza przed rozpoczęciem kuracji Thiocodiną.
Nie należy spożywać alkoholu w trakcie leczenia, ponieważ alkohol wzmaga depresyjne działanie kodeiny na ośrodek oddechowy.
Oczekiwany skutek leczenia może ulec zmianie, jeśli Thiocodinę stosuje się jednocześnie z innymi lekami. Preparat wzmaga działanie środków nasennych i uspokajających, a także niektórych leków przeciwbólowych. Należy poradzić się lekarza w razie zamiaru stosowania innych leków łącznie z kodeiną.
Thiocodina może upośledzać sprawność psychofizyczną, dlatego też nie wolno prowadzić pojazdów mechanicznych ani wykonywać czynności precyzyjnych w trakcie stosowania preparatu.


Podczas stosowania leku nie należy prowadzić pojazdów mechanicznych, obsługiwać maszyn i urządzeń będących w ruchu. Lek może zaburzać sprawność psychomotoryczną wydłużając czas reakcji.
1/100
- Zmęczenie.
- Kodeina może spowodować mdłości i wymioty oraz skurcze dróg żółciowych, a także zaparcie.
- Dolegliwości te są w dużym stopniu uzależnione od wysokości dawki.
- Gwajakol może wywołać podrażnienie przewodu pokarmowego i nudności.


Najczęściej występującymi objawami niepożądanymi po zastosowaniu preparatu są nudności i wymioty. Może wystąpić zaburzenie sprawności psychomotorycznej. Kodeina może powodować wystąpienie omamów, zaburzeń wzrokowych i słuchowych, a po długotrwałym stosowaniu może rozwinąć się zarówno fizyczne jak i psychiczne uzależnienie. Do rzadziej występujących działań niepożądanych należą: alergiczne wypryski skórne, spadki ciśnienia i omdlenia, zmniejszenie częstości oddechu i senność.
Dawkę ustala lekarz. Dorośli 1 tabletka 3-4 razy dziennie po jedzeniu.


Doustnie. Dorośli i dzieci powyżej 12 lat: 3x/dobę po 1 tabl.
Nie stwierdzono jakiegokolwiek szkodliwego wpływu preparatu na płód.
Tiocodin przenika do mleka matki. Należy jednak zamiar stosowania preparatu w trakcie karmienia piersią omówić z lekarzem.


Nie stosować u kobiet w ciąży i karmiących piersią.
tabletki a 10 szt.

10 sztuk
R05DA
* Nadwrażliwość na kodeinę, sulfogwajakol lub inne składniki preparatu.
* Kaszel w przebiegu astmy.
* Nie stosować u pacjentów z niewydolnością oddechową lub znajdujących się w stanie śpiączki.
* Nie stosować u dzieci poniżej 12 lat.
Równoczesne stosowanie z innymi lekami hamującymi czynność o.u.n. potęguje ich działanie. Stosowanie z alkoholem, lekami przeciwlękowymi, przeciwdepresyjnymi, przeciwhistaminowymi, nasennymi, cytostatykami, narkotycznymi lekami przeciwbólowymi, rozluźniającymi mięśnie szkieletowe lub klonidyną, może zwiększać hamujące działanie tych leków na o.u.n. i na układ oddechowy. Niekiedy równoczesne stosowanie tych leków może spowodować spadek ciśnienia. Podawanie leku jednocześnie z lekami przeciw parkinsonizmowi może zwiększać efekt uspokajający. Zmniejszenie skuteczności leczenia może być obserwowane po jednoczesnym podaniu z preparatami chinidyny lub ryfampicyną.
Najczęstszym objawem przedawkowania kodeiny są nudności i wymioty. Po zażyciu dawek kodeiny wielokrotnie większych od zalecanych może wystąpić: niewydolność oddechowa, drażliwość, utrata świadomości, niedociśnienie i drgawki.
Lek należy przyjmować w czasie posiłków, połykając tabl. w całości i popijając ją szklanką wody. W celu uzyskania maks. skuteczności preparatu należy przyjmować odpowiednią ilość płynów w ciągu dnia. W przypadku pominięcia dawki leku należy przyjąć preparat tak szybko jak jest to możliwe. Jeżeli nadchodzi czas przyjęcia następnej dawki wynikającej ze schematu dawkowania nie należy przyjmować pominiętej dawki. W żadnym wypadku nie wolno przyjmować dwóch dawek leku w tym samym czasie.
Reklama
Reklama

KONTAKT NaszeLeki.pl ® ©