Reklama
OPIS LEKU
TRIBUX
tabletki, 100 mg
TRIMEBUTINI MALEAS
Preparat Tribux zawiera trimebutynę, która jest syntetycznym agonistą obwodowych receptorów opioidowych µ, δ oraz κ. Mechanizm działania polega na bezpośrednim oddziaływaniu na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego i regulacji zaburzeń czynności motorycznej bez wpływu na ośrodkowy układ nerwowy. Trimebutyna w odróżnieniu od innych opioidów takich, jak morfina czy kodeina, nie wykazuje selektywności w stosunku do żadnego z trzech typów receptorów opioidowych, dzięki czemu charakteryzuje się zarówno działaniem pobudzającym, jak i hamującym na perystaltykę przewodu pokarmowego. Proces normalizacji czynności motorycznej rozpoczyna się już 30 minut po podaniu leku.
Jedna tabletka zawiera substancję czynną: 100 mg maleinianu trimebutyny oraz substancje pomocnicze: laktozę bezwodną, skrobię kukurydzianą, celulozę mikrokrystaliczną, stearynian magnezu.
* zaburzenia motoryki przewodu pokarmowego, określane jako zespół jelita drażliwego,
* zaburzenia czynnościowe przewodu pokarmowego: biegunka, zaparcia, bóle brzucha, stany skurczowe jelit.
Podczas stosowania preparatu Tribux nie zaleca się specjalnych środków ostrożności i ostrzeżeń.
Podczas stosowania preparatu Tribux w zaleconych dawkach rzadko mogą wystąpić skórne reakcje alergiczne. W razie wystąpienia jakichkolwiek działań niepożądanych należy powiadomić lekarza prowadzącego
Dorośli: 100 mg maleinianu trimebutyny (1 tabletka) 3 razy na dobę.
W wyjątkowych przypadkach dawkę można zwiększyć do 6 tabletek po 100 mg na dobę w dawkach podzielonych.
Tabletki należy połykać w całości, popijając szklanką przegotowanej wody
Brak wystarczających danych na temat stosowania trimebutyny w ciąży, dlatego nie zaleca się podawania preparatu Tribux w pierwszym trymestrze ciąży. Lek może być stosowany w II i III trymestrze ciąży i w okresie karmienia piersią jedynie w przypadku zdecydowanej konieczności. Badania przeprowadzane na zwierzętach nie wykazały działania teratogennego, mutagennego czy embriotoksycznego trimebutyny na zarodek. Nie stwierdzono również jej wpływu na przebieg laktacji.
Kartonik zawierający 2 blistry po 10 tabletek.
A03AA
Nadwrażliwość na trimebutynę lub inne składniki preparatu.
Zotepina podawana równocześnie z trimebutyną może zwiększać działanie antycholinergiczne.
W razie podejrzenia przedawkowania leku należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. Zaleca się leczenie objawowe.
Preparat Tribux stosowany zgodnie z zaleconym dawkowaniem nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych, obsługę maszyn oraz nie obniża sprawności psychofizycznej.
Reklama
Reklama

KONTAKT NaszeLeki.pl ® ©