Reklama
OPIS LEKU
ULFAMID
tabletki powlekane 20 mg; 40 mg
Ulfamid stosuje się w leczeniu choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, a także w stanach zapalnych przełyku, spowodowanych kwaśnymi odbiciami - zgagą. Ponadto podaje się preparat w długotrwałym leczeniu zapobiegającym chronicznie nawracającej chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy.
W chorobie wrzodowej żołądka kwasowość soku żołądkowego jest zazwyczaj zbyt duża. Uważa się, że nadmierna kwaśność soku żołądkowego jest przyczyną powstawania wrzodu, a następnie utrudnia jego gojenie. Ulfamid blokuje receptory histaminy2 znajdujące się w błonie żołądkowej, co hamuje wydzielanie soku żołądkowego i pepsyny.
substancja czynna - famotidine
Preparatu nie wolno podawać w uczuleniu na famotydynę. Pacjenci cierpiący na niewydolność nerek lub wątroby powinni powiadomić o tym lekarza przed rozpoczęciem kuracji. Oczekiwany skutek leczenia może ulec zmianie, jeśli Ulfamid stosuje się jednocześnie z innymi lekami. Należy omówić z lekarzem ewentualne stosowanie innych leków podczas kuracji famotydyną. Ulfamid wzmaga działanie środków przeciwzakrzepowych. Leku nie podaje się dzieciom.
Zakończenie kuracji powinno przebiegać stopniowo, tzn. należy stopniowo zmniejszać dawkę leku aż do zupełnego wycofania. Nagłe bowiem odblokowanie receptorów H2 może spowodować powrót dolegliwości.
1/100
- Zmęczenie.
- Biegunka, wysypka, zawroty głowy.

1/1000- <1/1000
- Brak apetytu, mdłości i wymioty.
- Suchość błony śluzowej jamy ustnej, dlatego dokładna higiena zębów jest nieodzowna.
- Wysypka, pokrzywka.
- Zaburzenia psychiczne, przygnębienie.
- Zmiany w pracy wątroby.
- Żółtaczka.
- Bóle stawów.
- Różnego typu oznaki uczulenia.

W razie wystąpienia uciążliwych objawów należy skontaktować się z lekarzem.
Dawkę ustala lekarz dostosowując ją do potrzeb pacjenta. Zazwyczaj w chorobie wrzodowej 40 mg na noc przez 4-8 tygodni; w zapobieganiu chorobie wrzodowej 20 mg na noc. Nie należy przerywać przepisanej przez lekarza kuracji nawet jeśli objawy choroby ustąpiły.
Ograniczone doświadczenia ze stosowaniem leku w okresie ciąży, należy zatem zasięgnąć opinii lekarza w razie zamiaru stosowania preparatu podczas ciąży.
Istnieje prawdopodobieństwo, że preparat oddziałuje na karmione dziecko. Nie wolno zażywać leku w okresie karmienia.
tabletki powlekane 20 mg a 20 szt.; tabletki powlekane 40 mg a 20 szt. (Krka); tabletki powlekane 20 mg a 10 szt., a 20 szt.; tabletki powlekane 40 mg a 10 szt., a 20 szt.
Reklama
Reklama

KONTAKT NaszeLeki.pl ® ©