Reklama
OPIS LEKU
V-CYLINA
tabletki 400000 j.m.; zawiesina 40000 j.m./ml;
V-cylinę stosuje się w leczeniu infekcji dróg oddechowych, bakteryjnych stanów zapalnych zatok, zapalenia płuc, stanów zapalnych gardła.
V-cylina jest antybiotykiem, który uniemożliwia bakteriom syntezę ściany komórkowej.
substancja czynna - phenoxymethylpenicill
Preparatu nie wolno podawać osobom uczulonym na penicylinę. Pacjenci wykazujący uczulenie na cefalosporyny powinni powiadomić o tym lekarza przed rozpoczęciem kuracji V-cyliną. Oczekiwany skutek leczenia może ulec zmianie, jeśli V-cylinę stosuje się jednocześnie z innymi lekami. Zamiar stosowania innych leków w trakcie kuracji antybiotykowej należy omówić z lekarzem.
> 1/100
- Mdłości.
- Rozwolnienie. Wynika to z tego, że V-cylina niszczy bakterie, które znajdują się normalnie w jelitach.
- Wysypka.

W razie pojawienia się wysypki należy przerwać leczenie i skontaktować się z lekarzem.

1/1000- <1/1000
- Pokrzywka, wzrost liczby białych ciałek krwi oraz silna reakcja alergiczna, przechodząca we wstrząs z wysypką, gorączką, obrzękiem oraz zapaścią.
Dawkę ustala lekarz. Wysokość dawki zależy od typu i umiejscowienia infekcji oraz od wagi pacjenta. Różnice w ukrwieniu różnych części ciała powodują, że penicylina nie dociera w jednakowym stopniu do wszystkich organów. Dlatego np. dawka powinna być wyższa w zakażeniach uszu oraz zatok aniżeli w zakażeniach gardła lub płuc.
Już po paru dniach leczenia następuje wyraźna poprawa zdrowia. Nie oznacza to jednak, że kurację można zakończyć. Przedwczesne zakończenie przepisanej przez lekarza kuracji może spowodować nawrót choroby, a ponadto pojawienie się flory bakteryjnej opornej na lek. Najlepszy efekt leczenia osiąga się, jeśli lek zażywa się na 1 godzinę przed jedzeniem lub 2 godziny po posiłku.
Nie stwierdzono jakiegokolwiek szkodliwego wpływu preparatu na płód.
V-cylina przenika do mleka matki. Należy zatem zasięgnąć opinii lekarza w razie zamiaru stosowania leku w okresie karmienia dziecka piersią.
tabletki powlekane 400000 j. m. a 10 szt.; zawiesina 40000 j.m./ml a 60 ml.
Reklama
Reklama

KONTAKT NaszeLeki.pl ® ©