Reklama
OPIS LEKU
VIBRAMYCIN
syrop 10 mg/ml; iniekcje
20 mg/ml.
Antybiotyk stosuje się do zwalczania infekcji spowodowanych przez bakterie wrażliwe na Vibramycinę, a zwłaszcza zapalenie płuc, opłucnej i oskrzeli. Stany zapalne uszu i nerek, zapalenie pęcherza moczowego i cewki moczowej, ostre zakażenia poporodowe, zakażenia dróg żółciowych i układu pokarmowego, bakteryjne zakażenia skóry.
Vibramycin uniemożliwia bakteriom syntezę białek a w konsekwencji namnażanie się.
substancja czynna - doxycycline hydrochloride.
Preparatu nie wolno podawać pacjentom uczulonym na tetracyklinę. Dzieci poniżej 14 lat można leczyć antybiotykiem tylko w przypadku bardzo poważnych infekcji ze względu na odkładanie się leku w tkance kostnej oraz ze względu na możliwość spowodowania wadliwej budowy kształtującej się w tym wieku emalii zębów. Oczekiwany skutek leczenia może ulec zmianie, jeśli Vibramycinę stosuje się jednocześnie z innymi lekami. Preparaty żelaza, leki przeciw nadkwasocie żołądka oraz mleko i produkty mleczne utrudniają przyswajanie leku, bowiem metale zawarte w nich (żelazo, alumnium, magnez, wapń) tworzą z doxycycliną związek, który zostaje wydalony przez organizm bez jakiegokolwiek efektu leczniczego. W celu zapobieżenia temu należy robić co najmniej 3 godzinną przerwę między zażywaniem Vibramyciny oraz wymienionych leków. Zamiar stosowania innych preparatów podczas kuracji antybiotykowej należy omówić z lekarzem. Vibramicyna zmniejsza skuteczność działania doustnych środków antykoncepcyjnych.
>1/100- Mdłości, wymioty, biegunka.
1/1000- <1/1000- Reakcje uczuleniowe w formie wysypki. Należy unikać promieni słonecznych, ze względu na możliwość wystąpienia reakcji alergicznych. Zwiększone ciśnienie śródczaszkowe, co może powodować bóle głowy i zaburzenia wzroku. Stany zapalne jelita grubego. Stany zapalne jamy ustnej oraz pochwy ze względu na zmiany naturalnej flory bakteryjnej spowodowanej efektem bakteriobójczym leku. W razie wystąpienia uciążliwych działań ubocznych należy skontaktować się z lekarzem.
Dawkę ustala lekarz. Zazwyczaj leczenie pacjenta dorosłego oraz dzieci powyżej 50 kg wagi ciała zaczyna się dawką uderzeniową, tj. 200 mg (20 ml) rano lub wieczorem, następnie 100 mg dziennie, zawsze o tej samej porze (1ml = 10 mg). W poważnych zakażeniach dawka wynosi 200 mg dziennie. Dzieci poniżej 50 kg w pierwszym dniu 3 mg/kg wagi ciała wagi ciała raz dziennie.
Już po paru dniach leczenia następuje wyraęna poprawa stanu zdrowia, nie należy jednak przerywać przepisanej przez lekarza kuracji, a to ze względu na zapobieżenie nawrotowi infekcji oraz możliwości pojawienia się flory bakteryjnej opornej na lek. Zastrzyki wykonuje wyłącznie służba zdrowia, która udziela bliższych informacji o leku.
Istnieje prawdopodobieństwo, że preparat oddziałuje płód. Nie wolno zażywać leku w okresie ciąży. Preparat przenika do mleka matki. Zamiar stosowania leku podczas karmienia piersią należy omówić z lekarzem.
iniekcje 100 mg a 1 fiolka z substancją suchą; syrop 10 mg/ml a 20 ml.
Reklama
Reklama

KONTAKT NaszeLeki.pl ® ©