Reklama
OPIS LEKU
VINCRISTIN
iniekcje 1 mg; iniekcje 0,5 mg.
Białaczka. Nowotwór płuc, złośliwy nowotwór gruczołów chłonnych - łącznie z innymi cytostatykami.
Vincristin jest cytostatykiem. Hamuje podział komórek rakowych. Mechanizm działania leku nie jest do końca wyjaśniony.
substancja czynna - vincristine sulfate.
Lek stosuje się ostrożnie w niewydolności wątroby. Oczekiwany skutek leczenia może ulec zmianie, jeśli Vincristin stosuje się jednocześnie z innymi lekami. Zamiar stosowania innych leków łącznie z preparatem należy omówić z lekarzem. Jednoczesne stosowanie mitomycyny może spowodować gwałtowny skurcz oskrzeli, który może nastąpić natychmiast po zastosowaniu leku lub w kilka godzin, a nawet w dwa tygodnie po zastosowaniu mitomycyny.
Należy unikać kontaktu leku z błoną śluzową oczu. W razie gdyby to nastąpiło należy niezwłocznie obficie spłukać oko wodą. W razie przedostania się substancji poza żyłę należy natychmiast przerwać wstrzykiwanie leku i podać lek do innej żyły.
>1/100- Spadek liczby granulocytów i trombocytów. Spadek lub wzrost ciśnienia krwi. Zaparcie. Bóle brzucha. Wypadanie włosów. Bóle kości, ból w szczękach. Bóle gardła. Uczucie mrowienia, utrata czucia w kończynach.
1/1000- Gorączka. Brak apetytu. Drgawki, zwłaszcza u dzieci. Bóle głowy, Mdłości, wymioty. Stan zapalny żołądka. Bezmocz.
<1/1000- Zapaść (u dzieci). Rozstępy skóry, wysypka. Pogorszenie wzroku, ślepota.
Dawkę ustala lekarz. Lek podaje się najwyżej 1 raz w tygodniu. Dawkę dostosowuje się do rozmiaru powierzchni ciała pacjenta w m2.
Ryzyko uszkodzenia płodu. O podjęciu ryzyka musi zadecydować lekarz. Nie wiadomo czy lek przenika do mleka matki, należy zatem zasięgnąć opinii lekarza w razie zamiaru stosowania leku w okresie karmienia dziecka piersią.
iniekcje 1 mg a 10 fiolek z substancją suchą + 10 ml rozpuszczalnika; iniekcje 0,5 mg a 10 fiolek z substancją suchą + 10 ml rozpuszczalnika.
Reklama
Reklama

KONTAKT NaszeLeki.pl ® ©