Reklama
OPIS LEKU
VITACON
iniekcje domięśniowe 2 mg/ml; 10 mg/ml
PHYTOMENADIONUM
Krwawienia i ryzyko krwawień, które powstaje w wyniku braku witaminy K. Vitacon podaje się noworodkom zapobiegawczo. Preparat stosuje się również w razie przedawkowania preparatów z grupy antagonistów witaminy K.
Vitacon zawiera witaminę K niezbędną w procesie koagulacji (krzepnięcia krwi).

Witamina K1 ( Phytomenadion ) jest syntetyczną pochodną naftochinonu.
Bierze czynny udział w syntezie wątrobowej protrombiny i czynników krzepnięcia VII, IX i X, jako kofaktor karboksylacji kwasu glutaminowego w cząsteczce białek prekursorowych.
W stanach niedoboru protrombiny phytomenadion działa najszybciej i najdłużej ze wszystkich stosowanych dotąd witamin K.
substancja czynna - phytomenadione (witamina K)

Ampułki 0,5 ml: Phytomenadionum 1 mg; Aqua pro iniectione et stabil. ad 0,5 ml
Ampułki 1 ml: Phytomenadionum 10 mg; Aqua pro iniectione et stabil. ad 1 ml
* Skaza krwotoczna spowodowana zaburzeniem syntezy wątrobowej czynników krzepnięcia : II ( protrombina ), VII, IX i X.
* Przedawkowanie leków zmniejszających krzepliwość krwi z grupy pochodnych kumaryny, zatrucia rodentycydami.
* Profilaktycznie u noworodków w pierwszych dobach życia w związku z predysponującym do krwawień fizjologicznym obniżeniem poziomu protrombiny
* Próba oceniająca czynność wątroby: brak skrócenia czasu protrombinowego po iniekcji witaminy K1 świadczy o uszkodzeniu hepatocytów.

Uwaga: Witamina K1 nie jest antidotum przy przedawkowaniu heparyny.
Preparatu nie wolno podawać w uczuleniu na witaminę K. Oczekiwany skutek leczenia może ulec zmianie, jeśli Vitacon stosuje się jednocześnie z innymi lekami.
Zamiar stosowania innych leków łącznie z preparatem należy omówić z lekarzem. Leku nie należy podawać pacjentom chorym na żółtaczkę cholestatyczną.
Zbyt szybkie dożylne podanie leku może wywołać zaczerwienienie twarzy, pocenie się, duszność, uczucie ucisku i bólu w klatce piersiowej, a nawet ciężką zapaść. Po podaniu domięśniowym mogą wystąpić uczuleniowe reakcje skórne. Przy zbyt dużych dawkach u noworodków może wystąpić hiperbilirubinemia.
Dawkę ustala lekarz. Zastrzyki wykonuje wyłącznie służba zdrowia, która udziela bliższych informacji o leku. Maksymalna dawka dla dorosłych nie powinna przekraczać 40 mg dziennie i 20 mg jednorazowo.


Dorosłym
- domięśniowo w dawce 10 mg, w razie potrzeby powtórzyć dawkę po 8 - 12 godz.
- W przypadkach hipoprotrombinemii występującej w przebiegu żółtaczki mechanicznej podaje się 1 amp. co 2- 3 dni domięśniowo.
- Dożylnie: 10 mg w 100 ml soli fizjologicznej we wlewie kroplowym trwającym 20 - 30 min. lub wyjątkowo - 10 mg w rozcieńczeniu solą fizjologiczną do 10 ml, wstrzykując bezpośrednio dożylnie w ciągu 10 min.

Noworodkom - tylko domięśniowo: profilaktycznie: 0,5 mg - 1 mg; leczniczo: 1 mg/kg/dobę w 3 dawkach przez 1 - 3 dni. .
Ograniczone doświadczenia ze stosowaniem leku w okresie ciąży, należy zatem zasięgnąć opinii lekarza w razie zamiaru stosowania prepaparatu podczas ciąży.
Nie wiadomo czy lek przenika do mleka matki, należy zatem zasięgnąć opinii lekarza w razie zamiaru stosowania leku w okresie karmienia dziecka piersią.
iniekcje domięśniowe 2 mg/ml a 10 ampułek po 0,5 ml; iniekcje domięśniowe 10 mg/ml a 10 ampułek po 1 ml.

10 amp x 0,5 ml lub 10 amp x 1 ml
Reklama
Reklama

KONTAKT NaszeLeki.pl ® ©