Reklama
OPIS LEKU
VITAMINUM B COMPOSITUM
drażetki; granulat
Choroby wątroby, choroby skóry, nerwobóle. Okresy leczenia antybiotykami o szerokim spektrum (działającymi na wiele szczepów bakterii). Okresy ozdrowieńcze. Alkoholizm.


* w profilaktyce i leczeniu złożonych niedoborów witamin z grupy B w okresach zwiększonego zapotrzebowania (stany gorączkowe, oparzenia, alkoholizm, ciąża karmienie piersią), chorobach przewlekłych i wyniszczających, rekonwalescencji, schorzeniach żołądkowo-jelitowych połączonych z zaburzeniami wchłaniania witamin, zaburzeniach trawienia;
* pomocniczo w chorobach układu nerwowego, stanach zapalnych błon śluzowych, np. warg, jamy ustnej, w czyraczności i trądziku.
Kompleks witamin działa regulująco na przemianę węglowodanów, tłuszczów i białek.


Vitaminum B compositum jest lekiem wielowitaminowym zawierającym zestaw witamin z grupy B niezbędnych w prawidłowym przebiegu procesów przemiany materii. Witaminy zawarte w leku uczestniczą w wielu procesach zachodzących w organizmie: w oddychaniu tkankowym, w przemianach mediatorów ośrodkowego układu nerwowego (substancje pośredniczące w przenoszeniu bodźców). Witaminy z grupy B są rozpuszczalne w wodzie, nie kumulują się w organizmie, ponieważ nadmierne ilości są wydalane w moczu.
substancje czynne - witaminy: B1, B2, B6, B12, PP, pantotenian wapnia

Jedna tabletka drażowana zawiera
substancje czynne: witamina B1 3 mg, witamina B2 5 mg, witamina B6 5 mg, witamina PP 40 mg, wapnia pantotenian 5 mg.
Substancje pomocnicze: laktoza, powidon K-25, talk, magnezu stearynian, sacharoza, karmeloza sodu, powidon K-30, krzemionka koloidalna, polisorbat 80, tytanu dwutlenek, talk, lak żółcieni pomarańczowej.
Nie należy stosować leku Vitaminum B compositum, jeśli stwierdzono nadwrażliwość na którykolwiek ze składników leku.


U pacjentów z hiperkalcemią (zwiększone stężenie wapnia we krwi), kamicą układu moczowego lub niewydolnością nerek.
Należy skonsultować się z lekarzem, nawet jeśli powyższe ostrzeżenia dotyczą sytuacji występujących w przeszłości.


U pacjentów ze znaczną niewydolnością nerek dawkę leku należy zmniejszyć do 1 tabletki drażowanej na dobę.
Jak każdy lek, Vitaminum B compositum może powodować działania niepożądane.
Podczas stosowania zalecanych dawek leku nie obserwowano działań niepożądanych.
Po przekroczeniu zalecanych dawek może wystąpić: zaczerwienienie skóry, rumień twarzy, wysypka, pokrzywka, osłabienie, bóle głowy, drażliwość, bezsenność, przyspieszenie akcji serca, biegunka.
W czasie stosowania leku może wystąpić żółte zabarwienie moczu spowodowane obecnością witaminy B2 (ryboflawiny); jest to objaw prawidłowy.
U niektórych osób w czasie stosowania leku Vitaminum B compositum mogą wystąpić inne działania niepożądane.
W przypadku wystąpienia innych objawów niepożądanych, nie wymienionych w tej ulotce, należy poinformować o nich lekarza.
Dawkę ustala lekarz. Zazwyczaj podaje się dorosłym 1 drażetkę 3 razy dziennie lub 3-4 łyżeczki granulatu dziennie; dzieci od 2 miesiący życia 1-3 drażetki lub 1-3 łyżeczek granulatu dziennie. Preparat należy popijać obficie wodą.


Dorośli: 3 do 5 razy na dobę po 1 tabletce drażowanej.
Dzieci: 1 do 3 razy na dobę po 1 tabletce drażowanej.
Ograniczone doświadczenia ze stosowaniem leku w okresie ciąży, należy zatem zasięgnąć opinii lekarza w razie zamiaru stosowania witaminy podczas ciąży.
Nie wiadomo czy lek przenika do mleka matki, należy zatem zasięgnąć opinii lekarza w razie zamiaru stosowania leku w okresie karmienia dziecka piersią.


Ciąża
Przed zastosowaniem leku należy poradzić się lekarza.

Karmienie piersią
Przed zastosowaniem leku należy poradzić się lekarza.
drażetki a 50 szt.; granulat 75 g.

30 lub 50 tabletek drażowanych
Przechowywać w temperaturze od 15°C do 25°C, w suchym miejscu.
Lek należy przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci.

Nie należy stosować leku Vitaminum B compositum po upływie terminu ważności zamieszczonego na opakowaniu.
Jednoczesne stosowanie leku z preparatami lewodopy (niektóre leki stosowane w chorobie Parkinsona) osłabia ich skuteczność działania.
Wystąpienie objawów przedawkowania jest bardzo mało prawdopodobne, ponieważ lek zawiera witaminy rozpuszczalne w wodzie, które są szybko wydalane.
Lek nie powoduje zmniejszenia sprawności psychofizycznej, zdolności prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Lek zawiera laktozę i sacharozę; jeśli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku.
Reklama
Reklama

KONTAKT NaszeLeki.pl ® ©