Reklama
OPIS LEKU
ZAVEDOS
iniekcje dożylne 5 mg; 10 mg
Ostra białaczka szpikowa i limfoblastyczna
Idarubicyna jest antybiotykiem o działaniu cytotoksycznym. Uniemożliwia ona syntezę kwasu nukleinowego i przez to hamuje niepożądany przyrost komórek nowotworowych. Dzięki swojej tłuszczo podobnej budowie łatwo wnika w ściany komórkowe i penetruje tkanki, przenikając do płynu mózgowo-rdzeniowego.
substancja czynna - idarubicine
Preparatu nie wolno stosować w uszkodzeniu wątroby lub nerek oraz w niewydolności szpiku kostnego. Lek należy stosować ostrożnie pacjentom z nie-wydolnością mięśnia sercowego, pacjentom leczonym uprzednio promieniowaniem. Po 1-2 dniach stosowania leku mocz przybiera zabarwienie czerwone. W trakcie leczenia należy kontrolować pracę serca, nerek oraz obraz krwi pacjenta. W razie zetknięcia substancji z powierzchnią skóry lub błon śluzowych należy narażone miejsce dokładnie umyć mydłem i spłukać wodą. W razie przecieku preparatu poza żyłę należy zmienić żyłę, a miejsce narażone chłodzić w ciągu 24 godzin.
Wszystkie działania niepożądane są zależne od wielkości dawki i zanikają (z wyjątkiem uszkodzenia mięśnia sercowego) po zakończonej kuracji.

<1/1000
- Gorączka, dreszcze, infekcje.
- Zahamowanie funkcji szpiku kostnego.
- Zmiany EKG.
- Uszkodzenie mięśnia sercowego - działanie to może pojawić się w kilka tygodni po zakończonym leczeniu.
- Silne mdłości i wymioty.
- Zapalenie błon śluzowych jamy ustnej i przewodu pokarmowego.
- Biegunka.
- Łysienie.
- Zmiana w pracy wątroby.
Dawkę ustala lekarz onkolog. Lek podaje się dożylnie w powolnym zastrzyku w ciągu 5-10 minut w dawce dziennej 8-12 mg/m2 powierzchni ciała w ciągu 3 kolejnych dni, co 2-4 tygodni.
Istnieje prawdopodobieństwo, że preparat oddziałuje na płód. Nie wolno stosować leku w ciąży. Nie wolno karmić dziecka piersią w trakcie leczenia Zavedosem.
iniekcje dożylne 5 mg 1 fiolka; iniekcje dożylne 10 mg 1 fiolka.
Płyn przyrządzony do zastrzyku jest ważny 12 godzin od momentu zmieszania substancji z rozpuszczalnikiem; w razie przechowywania w lodówce...
Reklama
Reklama

KONTAKT NaszeLeki.pl ® ©